Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne nie są tym samym, chociaż wyglądają bardzo podobnie i przez laików często są mylone. Te pierwsze służą do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Z kolei kolektory słoneczne potocznie nazywane solarami pozwalają zamienić energię słoneczną na energię cieplną służącą do wspomagania ogrzewania gospodarstw domowych i innych nieruchomości. Z takich ekologicznych rozwiązań korzysta coraz więcej właścicieli nieruchomości – zwłaszcza domów jednorodzinnych.

Prąd stały i zmienny z paneli fotowoltaicznych

montaż fotowoltaikiZ unijnymi dofinansowaniami montaż paneli nie jest taki drogi, a cała inwestycja zwraca się zazwyczaj już po kilku latach. Później można już tylko zaoszczędzić. Są to rozwiązania długowieczne, łatwe w montażu i niewymagające zaawansowanej pielęgnacji. Fotowoltaikę montuje się najczęściej na skośnych dachach, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Jeśli nie ma takiej opcji, można zamontować panele w ogrodzie, na odpowiednim podwyższeniu, skośnie. Ważne, by panele zamontowane były od strony południowej, bo to od niej dochodzi do Ziemi najwięcej promieni słonecznych. Jak działają panele fotowoltaiczne? Okazuje się, że same panele nie wystarczą. Konieczna jest cała instalacja, dzięki której będzie możliwe wykorzystywanie zielonej energii. Częścią instalacji jest falownik, który przetwarza prąd stały na zmienny. Ten, który wykorzystujemy w domowych gniazdkach jest prądem zmiennym. Z kolei energia elektryczna powstająca w modułach fotowoltaicznych jest prądem stałym. Falownik pozwala na szybką zamianę prądu stałego w zmienny, dzięki czemu możemy korzystać z takiej energii elektrycznej w domu – zasilać nią sprzęt AGD, RTV i znacznie więcej. Jeżeli chodzi o montaż fotowoltaiki, to wcale nie jest on skomplikowany. Firmy, które zajmują się sprzedażą paneli, najczęściej mają w swojej ofercie także instalację. Najpierw powstaje oczywiście projekt, dopiero później można rozpocząć montaż, który trwa zwykle kilka godzin.

Panele działają zarówno latem jak i w miesiącach, w których niebo jest częściej zachmurzone, pada deszcz czy śnieg. Zawsze jakaś ilość energii słonecznej dociera do Ziemi i może zostać przetworzona, dlatego warto z niej skorzystać. Fotowoltaika to rozwiązanie ekologiczne, dzięki któremu zmniejsza się ilość zanieczyszczeń trafiających do środowiska. Prąd powstaje zazwyczaj w elektrowniach ze spalania paliw kopalnych, przez co do powietrza emitowanych jest sporo zanieczyszczeń. Można zadbać o środowisko, inwestując w swoją małą domową elektrownię w postaci paneli fotowoltaicznych.