Zdalnie sterowane samochody od dawna cieszą się popularnością, zarówno wśród najmłodszych, jako zabawka, ale też wśród starszych użytkowników. Obecnie urządzane są nawet zawody i wyścigi zdalnie sterowanych pojazdów, które cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród widzów, jak i samych użytkowników takich urządzeń. Sklepy modelarskie oferują szeroką gamę takich samochodów, często do własnoręcznego złożenia.

Nowoczesny zdalnie sterowany samochód

samochód rcZdalnie sterowane samochody, nazywane samochodami rc, czyli kontrolowanymi radiowo, od dawna są dostępne w większości sklepów z zabawkami, a ich popularność nie maleje od lat. Standardowy samochód rc zasilany jest silnikiem elektrycznym, połączonym z odbiornikiem radiowym. Do sterowania takiego samochodu potrzebny jest kontroler, zwykle będący w zestawie razem z samochodem, a zazwyczaj jest on dopasowany do jednego konkretnego modelu. Najprostsze i najbardziej dostępne są obecnie samochody zasilane zwykłymi bateriami. Są to modele przeznaczone dla najmłodszych, i nie posiadają zbyt wielu funkcji oprócz samej jazdy. Bardziej zaawansowane modele mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy, dźwigi, drzwi lub inne dodatki, z możliwością sterowania nimi zdalnie. Profesjonalne samochody rc używane do wyścigów i pokazów to zaawansowane konstrukcje z mocniejszymi silnikami elektrycznymi, używającymi baterii polimerowych. Profesjonalne zdalnie sterowane samochody mają o wiele dłuższy czas działania niż podstaSwój wowe modele, rozwijają większe prędkości a zasięg kontrolera jest znacznie większy. Zwykle wyposażone są w funkcjonalne światła, porównywalne mocą do światła latarki, również zdalnie kontrolowane przez osobę sterującą modelem. Mogą być z powodzeniem używane do demonstrowania popisowych manewrów czy wyścigów. Najbardziej zaawansowane technicznie modele obecnie dostępne nie różnią się wiele od normalnego samochodu, na dobrą sprawę będąc ich zminiaturyzowaną wersją. Są to samochody o wydajnym napędzie elektrycznym lub czasem spalinowym, amortyzacji kół i zminiaturyzowanych hamulcach.

Tego typu samochody rc są przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych pasjonatów i często przeznaczone do samodzielnego montażu od podstaw. Mimo prostoty początkowych modeli, zdalnie sterowane samochody cieszą się od lat ciągle rosnącą popularnością. Dzięki zaangażowaniu wielu fanów, ciągle pojawiają się w nich nowe rozwiązania techniczne, a stare bywają stale ulepszane, dzięki czemu powstają coraz ciekawsze modele, mające coraz więcej funkcji.