Poliwęglan komorowy to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach, ale oczywiście przede wszystkim w budownictwie. Płyt poliwęglanowych używa się do wykonywania zadaszeń balkonów, świetlików dachowych, wiat przystankowych, ogrodów zimowych i wielu innych. Ponadto jednak poliwęglan komorowy może być stosowany w rolnictwie – tutaj idealnie sprawdza się do wykonywania cieplarni oraz szklarni, a także różnego rodzaju zadaszeń. Bez wątpienia fakt, iż poliwęglan komorowy ma tak szerokie zastosowanie, sprawia, że to materiał wyjątkowo uniwersalny.

O poliwęglanie komorowym

poliwęglan komorowy producentWarto zatem znać jego podstawowe zalety. Po pierwsze, jest to materiał zabezpieczony przez producenta przed promieniowaniem UV. Odbywa się to w ten sposób, że wierzchnia warstwa płyty poliwęglanowej zostaje pokryta specjalnym absorberem UV. Dzięki temu produkt nie ma możliwości niszczenia nawet z upływem czasu. Dalej będzie wyglądał atrakcyjnie, a jeśli zdecydowaliśmy się na kolorowy poliwęglan – nie straci on swojej barwy. Jeżeli interesuje nas taki poliwęglan komorowy producent bardzo często udziela nawet dziesięcioletniej gwarancji na kolor i odporność na uderzenia! Jak widać, producenci są pewni swoich wyrobów, nic dziwnego, poliwęglan komorowy to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów, jakie są stosowane w budownictwie oraz w rolnictwie. Jednakże mimo tylu zalet, należy pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem montażu płyt komorowych w konkretnym zastosowaniu, przestrzegać zaleceń producenta. Na przykład, jeśli chodzi o dachy – tutaj należy uwzględnić konieczność pochylenia płyt z poliwęglanu pod kątem minimum 90 mm. Ma to znaczenie dla zachowania możliwości spływu wody deszczowej z poszycia dachowego. Jeśli chodzi zaś o temperaturę montażu, nie ma to najmniejszego znaczenia. Płyty mogą być eksploatowane zarówno w temperaturach minusowych, na przykład -40 st. C, jak i +120 st. C. Pamiętajmy jednak też o tym, aby po montażu nie chodzić bezpośrednio po płytach.

Takie obciążenie jest niewskazane, warto pomyśleć o zastosowaniu desek. To podstawowe wskazówki udzielane przez chyba każdego producenta płyt z poliwęglanu komorowego, dlatego warto mieć je na uwadze, jeżeli chcemy, aby uzyskana konstrukcja była w stu procentach stabilna. Zastosowanie poliwęglanu komorowego w budownictwie i rolnictwie jest powszechne, warto samemu także zdecydować się na takie rozwiązanie, które w wielu przypadkach jest najlepsze i nie sposób znaleźć wobec niego interesującej, a przy tym równie taniej, alternatywy.