Jeżeli masz problem z często psującym się suwakiem w swoim płaszczu, to jednoznaczny znak, ze należy go wymienić na nowy. Co istotne, można to wykonać samodzielnie, gdyż wymiana suwaka nie jest czynnością zbyt skompilowaną. Kluczowe jest jedynie dobranie odpowiedniego, wysokiej jakości zamiennika standardowego suwaka.

Gdzie kupić taśmę suwakową?

długa taśma suwakowaW przypadku, gdy fabryczny suwak w naszej kurtce czy płaszczu ciągle się zacina, to oznaka, że zamontowano w nim  fabrycznie niskiej jakości suwak z tworzywa. W tego typu suwakach dochodzi bardzo często do pękania ich ząbków, nawet w czasie normalnego użytkowania. Popsucie takiego suwaka nie oznacza jednak że należy zacząć się rozglądać za nowym płaszczem. Suwak w kurtce czy płaszczu bardzo łatwo jest bowiem samodzielnie wymienić – potrzebna nam będzie jedynie do tego długa taśma suwakowa. Taśma suwakowa to tak naprawdę suwak, który jest umieszczony na kawału materiału. Dzięki temu przyszycie suwaka wraz taśmą jest znacznie łatwiejsze i to nawet dla zupełnych laików jeżeli chodzi o krawiectwo. Czym kierować się przy wyborze takiej taśmy? Przede wszystkim powinna być ona odpowiednio długa, szczególnie gdy chcemy ja dokupić do płaszcza lub długiej kurtki. Po drugie niezmiernie istotne jest, by była ona jak najbardziej zbliżona, jeżeli chodzi o sam kolor taśmy jak i suwak do tego fabrycznego. Dzięki temu, o ile zamontujemy taki suwak w odpowiedni sposób, trudno będzie zauważyć na naszym płaszczu jakiekolwiek ślady poprawek krawieckich. Jeżeli nosimy eleganckie płaszcze wiadomym jest, ze również kolor suwaka i taśmy musi odpowiednio być dopasowany do stylistyki takiej odzieży. Niezmiernie ważnym parametrem, który trzeba brać pod uwagę kupując taśmę suwakową, jest jakość samego suwaka. Aby nie powtórzyły się problemy z jego zacinaniem, nie powinno się wybierać taśm wyposażonych w suwaki z tworzywa. Znacznie wytrzymalsze i bardziej niezawodne będą bowiem taśmy suwakowe z zamontowanymi na nich suwakami z metalu. W takich suwakach nie dochodzi do wyłamywania się ząbków, co jest głównym powodem nieprawidłowej pracy suwaków plastikowych. Suwaki metalowe, dzięki warstwie lakieru, są również dostępne szerokiej palecie kolorów, podobnie jak suwaki z tworzyw sztucznych. Ni powinno być więc problemu z ich dobraniem do koloru odzieży.

Suwaki to bardzo ważny element odzieży, przez wiele osób postrzegany jako najbardziej awaryjny. Kwestia ta jest ściśle zależna od tego o jakich suwakach mówimy. Suwaki metalowe na przykład są znacznie bardziej trwałe i niezawodne niż suwaki plastikowe.