Maszyny, które używane są w zakładach produkcyjnych, powinny posiadać odpowiednie oznaczenia. Oznaczenia te, nazywane często także tabliczkami znamionowymi, powinny być czytelne niezależnie od warunków środowiskowych. W innym wypadku właściciel fabryki jest narażony na zapłacenie bardzo wysokich kar.

Czy tabliczki metalowe są wytrzymałe?

tabliczki metalowe na zamówienieKażda maszyna, która jest używana w fabrykach, zakładach produkcyjnych i w magazynach powinna być wyposażona w specjalne tabliczki, na których znajdowały by się podstawowe informacje na temat danego sprzętu. Chodzi tu głównie o informacje takie jak producent maszyny, rok produkcji, numer serii, czy też gwarancja. Informacje te są bardzo ważne przede wszystkim z punktu widzenia korzystania z takich maszyn, ale także wzywania specjalisty do naprawy maszyny – łatwiej bowiem uzyskać pomoc, gdy wiemy kiedy dana maszyna została wyprodukowana. W przypadku kontroli w danej fabryce, brak oznaczeń na danej maszynie może się wiązać z poważnymi karami. Dlatego też obecnie każdy właściciel fabryki inwestuje w takie oznaczenia, które zazwyczaj są trwałe naniesione na tabliczki metalowe na zamówienie. Dlaczego jednak tabliczki metalowe najlepiej sprawdza się w tym przypadku? Chodzi tutaj bowiem o niekorzystne warunki, które panują w fabryce. Gdyby naniesiono takie informacje na przykład na plastikową tabliczkę, czy kartkę papieru, szybko stałyby się one nieczytelne pod wpływem wysokiego zapylenia i wysokich temperatur panujących w fabryce. Właśnie dlatego, znajdujące się na metalowych tabliczkach informacje są naniesione za pomocą grawerowania. Grawerowane napisy nie mogą się bowiem zetrzeć, zdrapać czy też w inny sposób stracić na swojej czytelności. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tabliczek metalowych dla fabryki, ze względu na możliwość swobodnego dostosowania ich wyglądu czy też rozmiaru – rozmiar tabliczki znamionowej powinien być dostoswany do rozmiary danej maszyny – im ona większa tym większa powinna być tabliczka. Ważny jest także kolor takiej tabliczki, który może mieć różne znaczenie – ważne jednak by nie zaburzał czytelności naniesionych na tabliczkę napisów. Warto wiec znaleźć godnego zaufania producenta takich właśnie tabliczek metalowych, mogących być użyte jako znamionowe.

Każda maszyna znajdująca się w fabryce czy magazynie powinna być oznaczona. Jest to bowiem spore ułatwienie choćby podczas inwentaryzacji sprzętu. Zarówno tabliczka z informacjami, jak i same napisy czy też grafiki powinny być czytelne niezależnie od warunków panujących w danym zakładzie pracy.