Producenci szukają najszybszych i najtańszych metod pakowania swoich wyrobów. Celem jest również oprócz racjonalizacji wydatków trwałe zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi oraz zachowanie, czy uwypuklenie walorów estetycznych produktu. Najlepszym i powszechnie stosowanym materiałem opakowaniowym jest folia produkowana z różnych tworzyw sztucznych. Odpowiednio dobierając rodzaj, grubość oraz szerokość folii można sprawnie i estetycznie zapakować dowolny towar przy użyciu specjalistycznych urządzeń lub narzędzi ręcznych. 

Charakterystyka folii opakowaniowych

folia polipropylenowaJak już wspomniano do pakowania towarów używa się różnego rodzaju folii opakowaniowch wytwarzanych z różnych tworzyw sztucznych o innych właściwościach. Jeżeli zdecydujemy się na opakowania wykonane z folii z całą pewnością będziemy mogli liczyć na doradztwo producenta w zakresie najlepszego doboru folii do naszych towarów. Jednym z rodzajów powszechnie używanej folii jest powłoka wykonana z PCW czyli polichlorku winylu. Jest to materiał wybitnie wytrzymały i solidny. Producenci oferują folię w szerokiej gamie kolorów grubości i szerokości. Jest chętnie wykorzystywana ze względu na naturalną przezroczystość, elegancki, wysoki połysk oraz wytrzymałość. Z folii PCW produkuje się różnorodne pokrowce na ubrania lub pościel, okładki, etui, kosmetyczki i inne. Zaletą opakowań z folii PCW jest ich nietoksyczność oraz możliwość poddania recyklingowi w stu procentach. Innym rodzajem wszechstronnie wykorzystywanego materiału opakowaniowanego jest folia polipropylenowa. Wykonana z polipropylenu (PP) cechuje się bardzo małą przepuszczalnością substancji zapachowych i pary wodnej. Zaletą jest wybitna odporność na agresywne warunki środowiska zewnętrznego oraz wysoka estetyka. To folia o bardzo dużej przezroczystości dzięki czemu można bardzo dobrze wyeksponować pakowany towar. Używa się jej do pakowania wielu artykułów codziennego użytku oraz żywności. Duże zainteresowanie zawdzięcza małej podatności na rozciąganie i rozrywanie. Do produkcji chętnie używanych folii opakowaniowych używa się również polietylenu oraz poliolefiny.

Cechą charakterystyczną wszystkich wymienionych folii jest ich ogromna funkcjonalność. Mogą być łączone poprzez zgrzewanie lub szycie. Występują w formie rękawów, półrękawów oraz taśm. Specjalne ich wersje posiadają właściwości termokurczliwe dopasowując się do kształtu pakowanego produktu. Opakowania wykonane z folii mogą być zaopatrywane w różnego rodzaju zapięcia i uchwyty. Można na nich wykonać dowolny nadruk w zależności od projektu i inwencji. Aby zapoznać się z pełnym opisem właściwości i zastosowań należy dokonać przeglądu ofert zamieszczonych na stronach internetowych producentów.