Piaskowanie jest procesem technologicznym, wykorzystującym właściwości materiałów ściernych do obróbki dowolnej powierzchni, przy pomocy sprężonego powietrza. Piaskowanie może być pyłowe oraz bezpyłowe. Proces piaskowania został opatentowany w 1870 roku. Ta metoda jest procesem technologicznym, wykorzystującym właściwości materiałów ściernych do obróbki dowolnej powierzchni. Proces piaskowania jest szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, ze względu na uniwersalność efektów tego procesu.

Jak wygląda piaskowanie?

ścierniwo do piaskowaniaMusimy wiedzieć, że ścierniwo do piaskowania jest wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie trzeba oczyścić lub wygładzić powierzchnię. Nadaje się zarówno do metalu, jak i drewna, stali, kamienia, tworzywa sztucznego czy aluminium, a nawet szkła. Jest to metoda bardzo uniwersalna. W procesie piaskowania używa się różnego rodzaju urządzeń oraz ścierniw. Do ich podawania w większości przypadków służą jednak specjalistyczne pistolety. Jak działa taki pistolet? Warto wiedzieć, że narzędziem do czyszczenia niewielkich powierzchni są piaskarki kabinowe. Pistolet do piaskarki kabinowej połączony jest ze sprężarką powietrza i z podajnikiem na ścierniwo. Jeżeli aktywujemy pistolet do piaskowania mieszanina zaczyna wydobywać się z dyszy z dość dużą prędkościa. Materiał ścierny obijając się o powierzchnię, na którą został nakierowany, usuwa z niej nieczystości i nadaje kształt, oraz fakturę. Wszystko zależy jakie ścierniwo do piaskowania zastosujemy, wtedy efekt może przyjąć różną formę. Wyróżniamy piaskarki syfonowe i pistolety. To one służą operatorom, zajmującym się oczyszczaniem różnego rodzaju powierzchni ze starych farb, korozji czy smarów. Piaskarka tego typu sprawia, że nasza praca jest bardziej wydajna. Nie może równać się z jej stacjonarnymi odpowiednikami, nadal jest o wiele lepsza od pracy ręcznej. Pistolety w piaskarkach kabinowych mogą być stosowane jednakowo z dyszami powietrznymi oraz zewnętrznymi. Strumień oraz jego siła regulowana jest poprzez otwory wylotowe o różnych średnicach, w zależy jaki aktualnie do pracy potrzebujemy. Im większa siła strumienia, tym materiał ścierny szybciej przepływa przez pistolet.

Tego typu metoda jest bardzo dobra i całkiem niedobra, jeżeli ktoś potrzebuje w miarę szybkich efektów. Warto wiedzieć, że pistolet do piaskowania to jeden z tańszych elementów całego układu. Aby dobrze dobrać urządzenie, trzeba określić wielkość zbiornika, średnicę wylotową, oraz jakość ścierniwa. Wtedy piaskowanie będzie znacznie prostsze