Uzdatnianie wody w domu jest koniecznością, szczególnie jeśli czerpiemy wodę z własnego ujęcia, czyli ze studni. W takim wypadku pierwszym podstawowym krokiem będzie wykonanie badania czerpanej wody w celu ustalenia jej składu, oraz doboru odpowiedniej metody jej uzdatniania. Jednak nawet użytkownicy wody z wodociągów są obecnie zmuszeni do zastosowania odpowiedniej filtracji. Najczęstszym problemem jest zbyt wysoka twardość wody, z czym wiąże się wiele problemów.

Uzdatnianie wody – praktyczne porady

stacja uzdatniania do wodyZbyt twarda woda to nie tylko problem estetyczny. Choć brzydkie i trudne do usunięcia osady z kamienia rzucają się na pierwszy rzut oka, problem twardej wody sięga zdecydowanie głębiej. Niezabezpieczone przed osadzaniem się kamienia sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak pralka, zmywarka, automat do kawy, po niedługim czasie ulegają awarii i odmawiają posłuszeństwa, a ich naprawa bywa kosztowna. Zakamieniony czajnik, czy konieczność stosowania większej ilości detergentów np. do prania, to przy tym błahostka. Dużym problemem jest także tzw. kamień kotłowy, odkładający się w piecach. Obfity w kamień wymiennik ciepła, po kilku latach nadaje się już tylko do wymiany. Z tych właśnie powodów stacja uzdatniania do wody to coraz częściej konieczność. Poniesiona z tego tytułu inwestycja może oszczędzić nam naprawdę wielu kosztownych problemów. Podstawą wyboru odpowiedniej metody filtracji jest oczywiście wynik badania próbek wody. Na podstawie takiego badania, które bez problemu wykonamy w miejscowym sanepidzie, dobierzemy odpowiednie złoże. W zależności od rodzaju złoża i ilości materiałów filtracyjnych, stacja uzdatniania do wody może okazać się całkiem pokaźnym sprzętem, który będzie wymagał odpowiedniej przestrzeni. Dlatego trzeba tez pomyśleć o odpowiednim pomieszczeniu, najczęściej jest to pomieszczenie gospodarcze z dostępem do prądu i kanalizacji. Odpływ w okolicy urządzenia jest koniecznością ze względu na okresowe płukanie złoża filtracyjnego i konieczność odprowadzania popłuczyn. Warto także zostawić sobie odpowiednią ilość miejsca na czynności konserwacyjne.

Urządzenia uzdatniające wodę w gospodarstwie domowym są niemal bezobsługowe. Złoże filtrujące czyści się samo, konieczna jest natomiast jego wymiana, w zależności od rodzaju i wielkości, raz na kilka lat. Niezbędna jest natomiast regularna kontrola jakości wody, zarówno przed, jak i po filtracji, co da nam pewność, że urządzenie pracuje zgodnie z założeniem. Warto także kontrolować ciśnienie wody panujące w instalacji i pamiętać, aby w pomieszczeniu panowała stale dodatnia temperatura.