Nowoczesny i wydajny system udojowy oparty na dużych halach jest podstawowym czynnikiem warunkującym dobre funkcjonowanie gospodarstwa bazującego głównie na produkcji mleka. Specjalistyczna hala dojarska jest wyposażona w szereg automatycznych i półautomatycznych rozwiązań, które są zaprojektowane w celu maksymalnego zwiększenia wydajności, przy zachowaniu bezpieczeństwa i komfortu zwierząt. Tego typu konstrukcje są tworzone z myślą o tworzeniu maksymalnych udogodnień dla rolników, trudniących się dużą produkcją mleka krowiego, owczego czy koziego.

Hala udojowa, czyli najważniejszy budynek gospodarstwa mleczarskiego

hale udojowePodstawą tworzenia nowoczesnych projektów hal są wytyczne, które muszą być przestrzegane, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz ciągłość produkcji mleka w gospodarstwie, które posiada znaczne ilości bydła. Stalowe konstrukcje, z których zbudowane są stanowiska dla krów, zbudowane są w znacznej części z dostosowaniem do wymiarów danego zwierzęcia. Dzięki temu zwierzę wprowadzone na dane stanowisko czuje się komfortowo i nie jest narażone na niepotrzebny stres, związany z niewygodnym stanowiskiem dojarskim. Hale udojowe są zbudowane w taki sposób, aby każdy z jej podzespołów był zintegrowany ze sobą, a całość pełniła funkcję sprawnej maszynerii, która działa na rzecz rolnika i jego wymagań. Dlatego w nowych rozwiązaniach hal, rolnik może w dowolny sposób ustawiać konkretne zwierzęta, aby umożliwić wygodne dojenie w komfortowych warunkach. Spersonalizowane ustawienia zwierząt są niezbędne dla dobrego rozplanowania dojenia, które będzie dawać najlepsze efekty. Kolejnym bardzo ważnym elementem hali są instalacje myjące, umożliwiające zachowanie czystości po każdym użytkowaniu. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ryzyko zagrożenia epidemiami lub zakażeniami. Hala wyposażona jest więc w wydajne pistolety myjące, które gwarantują umycie każdego skrawka powierzchni roboczej.

Aby praca była wykonywana w bezpiecznych warunkach, posadzka hali jest wyłożona antypoślizgowym materiałem, dzięki któremu osoba pracująca przy myciu może wykonywać swoją pracę szybko i sprawnie. Hala, w której przeprowadza się dojenie, jest także znakomicie oświetlona, co zwiększa komfort osób pracujących w środku, a prace przy dojeniu krów mogą zostać przeprowadzane o każdej porze. Dzięki bramkom pneumatycznym można w łatwy sposób wprowadzić zwierzęta na stanowiska oraz wyprowadzić je po skończonym dojeniu. Bramki tego typu gwarantują utrzymanie zwierzęcia w wyznaczonym miejscu przez cały czas.