W okablowaniu elektrycznym przełącznik światła jest przełącznikiem najczęściej używanym do sterowania oświetleniem elektrycznym, urządzeniami podłączonymi na stałe lub gniazdkami elektrycznymi. Lampy przenośne, takie jak lampy stołowe, mogą mieć włącznik światła zamontowany na gnieździe, podstawie lub w linii z przewodem. Włączniki światła znajdują się również w latarkach, pojazdach i innych urządzeniach.

Jak obchodzić się z włącznikiem światła?

mały włącznik światła - cenaByć może najlepszym sposobem na sprawdzenie jest wyłączenie zasilania i okablowanie świateł kontrolowanych przez wymienione przełączniki. Następnie ponownie włącz zasilanie i upewnij się, że przełączniki światła są w pozycji wyłączonej. Następnie przetestuj zarówno czarny, jak i biały drut na oprawach oświetleniowych i upewnij się, że są martwe. Jeśli którykolwiek z przewodów w oprawie oświetleniowej jest nadal gorący, przełącznik jest nieprawidłowo okablowany. Jeśli jeden z drutów jest nadal gorący w oprawie oświetleniowej z wyłącznikiem w pozycji wyłączonej, najprawdopodobniej mały włącznik światła – cena znajduje się na przewodzie neutralnym. W takim przypadku konieczne będzie ponowne wyłączenie zasilania i odkręcenie przełącznika oraz drugiego drutu skręconego razem w nakrętce drucianej. Oddziel gołe końce przewodów, abyś mógł bezpiecznie ponownie włączyć zasilanie. Po ponownym włączeniu zasilania przetestuj przewody w skrzynce rozdzielczej i określ, który z nich jest gorący. Którykolwiek przewód jest gorący, niezależnie od koloru, powinien być tym, który podłączasz do przełącznika. Wymiary, konstrukcja mechaniczna, a nawet ogólny wygląd przełączników światła zmieniały się powoli z czasem. Przełączniki zwykle pozostają w użyciu przez wiele dziesięcioleci, często zmieniane tylko wtedy, gdy część domu jest okablowana. Nie jest niczym niezwykłym, że stuletnie włączniki światła są nadal w użyciu. Producenci wprowadzają różne nowe formy i style, ale w większości przypadków obawy związane z dekoracją i modą ograniczają się do płyt czołowych lub płyt ściennych. Nawet „nowoczesny” ściemniacz z pokrętłem ma co najmniej czterdzieści lat, a nawet w najnowszej konstrukcji przeważają znane formaty przełączników i klawiszy.

W przypadku jednobiegunowego przełącznika światła podniesienie dźwigni kończy obwód, włączenie świateł lub urządzeń, a opuszczenie go przerywa obwód, wyłącza światła lub gniazda. Przełącznik jednobiegunowy ma z boku dwie mosiężne śruby zaciskowe, które odbierają czarno-białe przewody obwodu. (Liczba śrub zacisków określa rodzaj przełącznika.) Nowoczesne przełączniki jednobiegunowe mają również zieloną śrubę uziemiającą, która łączy się z przewodem uziemienia obwodu.