W polskich warunkach raczej nie spotkamy się terenami o charakterystyce pustynnej. Natomiast wyjazd na wschód: do Kazachstanu, Uzbekistanu lub do Kirgistanu, może przyprawić nas o zawrót głowy od samego myślenia o warunkach, które tam panują. W tych pustynnych krajach byłego ZSRR często w ciągu dnia temperatury dochodzą do 40, 45 stopni Celsjusza, a w nocy potrafią osiągać temperatury minusowe. Panują tam warunki typowo pustynne. Do tego typu terenów trzeba dobrać obuwie o odpowiedniej charakterystyce.

Jakie buty pustynne?

pustynne Buty wojskoweDobranie sprzętu, a zwłaszcza obuwia na wędrówkę po stepach i pustyniach krajów byłego ZSRR jest sprawą karkołomną. Całe szczęście z pomocą przychodzi nam doświadczenie polskich żołnierzy z Afganistanu i pustynne buty wojskowe wykorzystywane na terenach Iraku i Afganistanu podczas pobytu polskich wojsk w tych krajach w ramach kontyngentów wojskowych. Warto, żeby nasze buty były zrobione z materiału typu cordura. Niektórzy producenci łączą je z welurem, uzyskując dzięki temu jeszcze większą oddychalność obuwia. W warunkach gorących i suchych jest to kluczowy element zapewniający komfort użytkowania obuwia. W warunkach pustynnych i stepowych nieprzemakalność nie jest parametrem kluczowym, wodę spotykamy tam zazwyczaj w warunkach sterylnych, w sposób widocznie oddzielony od suchej powierzchni, nie tak jak przyzwyczajeni jesteśmy do tego w klimacie umiarkowanym, gdzie najpierw mamy suchą ziemię, potem błoto, a na końcu dopiero jezioro lub kałużę. Oczywiście, zdarza się, że nawet w warunkach stepowych jesteśmy zmuszeni pokonać jakiś ciek wodny. Dlatego ważne, aby nasz but został poddany procesowi hydrofobizacji, albo został wyposażony w dodatkową membranę letnią, odprowadzającą nadmiar wilgoci z obuwia. Dodatkowym plusem dla naszego obuwia będzie posiadanie międzypodeszwy z poliuretanu, dzięki czemu zyskamy doskonałą izolację od nagrzanego słońcem stepu oraz od stygnącej, marznącej nocą gleby.

Budowa buta na warunki pustynne jest w naszej cywilizacji środkowoeuropejskiej bardzo trudne. Fakt, nasz klimat obfituje w gorące lata, ale i tak nie są to temperatury porównywalne z tym, z czym zderzyć się można w Mongolii lub na północnym wschodzie Chin, gdzie temperatury powyżej 45 stopni Celsjusza są normą. Polacy tak naprawdę zderzyli się ze stepami i pustyniami na masową skalę dopiero w ramach kontyngentów polskiego wojska w Iraku, wcześniej Syrii i w Afganistanie. Dzięki temu, na naszym rynku zadomowił się pustynny typ butów taktycznych, który możemy wykorzystywać na co dzień.