Nie wszędzie i nie zawsze jesteśmy zadowoleni z pracy instalacji grzewczej. Bywają też miejsca czy pomieszczenia trudne do ogrzania, lub też takie, w których poprowadzenie tradycyjnej instalacji grzewczej jest niemożliwe lub nieopłacalne. Wszędzie tam, gdzie szukamy alternatywnych metod ogrzewania, może sprawdzić się nagrzewnica. Wystarczy powiedzieć, że są to urządzenia wykorzystywane w pomieszczeniach o różnej kubaturze, a nawet do ogrzewania przestrzeni zewnętrznych. Często też ułatwiają i przyspieszają prace na budowie.

Gdzie i kiedy sprawdzą się nagrzewnice?

solidna nagrzewnicaNa dobry początek warto wyjaśnić zasadę działania tego sposobu ogrzewania, a jest ona bardzo prosta. Nagrzewnice pobierają powietrze z zewnątrz poprzez poprowadzony kanał, lub też przewodem wyposażonym w filtr. Powietrze ogrzewane jest w urządzeniu w wymienniku lub bezpośrednio w komorze grzewczej, następnie za pomocą wentylatora rozprowadzanie jest po pomieszczeniu. Każda solidna nagrzewnica zbudowana jest z wentylatorów, komory grzewczej, wymiennika ciepła z nawiewnikiem oraz układu regulacji. Warto także wspomnieć, że nagrzane w urządzeniu powietrze może być rozprowadzane kanałami po kilku pomieszczeniach lub tez nawiewane bezpośrednio do tego pomieszczenia, gdzie działa urządzenie. W zależności od modelu, solidna nagrzewnica może być montowana na zewnątrz bądź w pomieszczeniu, zatem jest to doskonały sposób na ogrzanie przestrzeni zewnętrznych, jak taras, balkon czy namiot w ogrodzie. Urządzenia te mogą być stacjonarne (stojące lub wiszące na ścianie czy suficie) lub mobilne (zaopatrzone w wózek dla łatwego przemieszczania). Punktem wyjścia jest jednak sposób zasilania nagrzewnicy. Tutaj do wyboru mamy wiele opcji, a każda z nich przeznaczona jest do nieco innych warunków pracy. Wyróżniamy nagrzewnice elektryczne, gazowe, olejowe, na paliwa stałe, modele wodne oraz wodno-parowe. Dwa ostanie modele współpracują z kotłami, ponieważ wymagają zewnętrznego źródła ciepła. Pozostałe natomiast są urządzeniami w pełni niezależnymi.

Najbardziej wydajnym modelem nagrzewnicy jest ta zasilana olejem opałowym. Choć urządzenia te są najdroższe, świetnie sprawdzają się nie dużych przestrzeniach, a cena oleju opałowego jest stosunkowo niewielka. Modele z odprowadzeniem spalin posłużą do pomieszczeń, w których przebywają ludzie, pozostałe sprawdzają się np. na budowie. Wygodne i mobilne są także nagrzewnice gazowe, które doskonale sprawdzą się na tarasie czy w ogrodzie, w domu natomiast wymagają sprawnej wentylacji. Modele elektryczne są bardzo skuteczne i bezpieczne w małych pomieszczeniach.