Wśród najbardziej popularnych, elitarnych oraz przyciągających największe rzesze publiczności od lat miejsce w czołówce, zajmuje nauka tenisa. Dziś, zostanie tenisistą, nie jest tak trudne jak kiedyś, a sprzęt jaki służy do gry nie kosztuje fortuny. Jak każdy sport, wymaga poświęcenia sporo czasu i uwagi ze strony dziecka, ale też rodzica. Małe dzieci traktują go jako zabawę i o to chodzi, ponieważ maluchy najlepiej i najszybciej przyswajają nowe umiejętności przez zabawę.

Lekcje tenisa – od kiedy je zacząć?

tenisNauka tenisa to sport dla ludzi ruchliwych, z nienaganną koordynacją i dobrym refleksem. W zasadzie nie potrzeba niczego więcej. Jednak w praktyce okazuje się, że wcale nie jest łatwo zostać topowym tenisistą. Ten sport trzeba uprawiać od dziecka, by mogły się rozwinąć konieczne automatyzmy i schematy. Dzieci, grające w tenisa od szóstego roku życia, w profesjonalnych szkółkach tenisowych, rozwijają się znacznie szybciej i szybko wchodzą w realia turniejowe. Rodzice, zauważając talent do sportu w swoich dzieciach, często myślą, że to dla nich właściwa ścieżka rozwoju. Oczywiście to może być prawda. Jednak sam tenis i reżim treningowy, jaki panuje w tym sporcie, pokazuje, że wiele naprawdę twardych charakterów, rezygnuje z uprawiania tego sportu. Przygodę z tenisem, zaczynają też starsze dzieci, jednak z reguły są to osoby trenujące z rodzicami rekreacyjnie i chcące się rozwijać. Uczestniczenie w turniejach, możliwość trenowania na obiektach danego klubu, to możliwości, jakie daje nam zapisanie się do szkoły tenisa. Oczywiście również wyjazdy na zagraniczne kolonie i obozy sportowe dla dzieci, organizowane przez kluby. To daje możliwość rywalizowania, nie tylko w gronie uczestników wyjazdu, ale daje okazję do zmierzenia się z przeciwnikami z innych państw. To bardzo ważne w rozwoju każdego, młodego sportowca. Nie dość, że daje namiastkę rywalizacji w barwach swojego państwa, to w dodatku uczy jak radzić sobie ze stresem i skokami adrenaliny, jakie towarzyszą niemalże każdej rywalizacji. Dzieci bardzo szybko przyswajają nowe wiadomości oraz technikę gry. Turnieje jakie są organizowane pod egidą Polskiego Związku Tenisowego, dopuszczają do udziału dzieci w każdym wieku. Turnieje są dzielone na etapy, w których rywalizują zawodnicy, podzieleni na kategorie wiekowe. Dlatego zawodnicy, nawet bardzo młodzi, jeżdżąc po Polsce i obsadzając turnieje, często spotykają się z tymi samymi rówieśnikami, w różnych miastach. Dlatego warto też myśleć o zagranicznych zawodach sportowych.

Tenis jest sportem, który od uprawiających go, wymaga wiele samozaparcia i konsekwencji. Dzieci szkolące się w zakresie tej gry, uczą się jak pokonywać własne ograniczenia, przeżywają swoje pierwsze sukcesy i porażki sportowe. To bardzo ważna nauka na całe życie. Nie od dziś wiadomo, że sport kształtuje ciało i psychikę, dlatego tak ważne jest opanowanie tych dwóch sfer na najwyższym poziomie, aby być dobrym sportowcem. Sukcesy budują, a porażki powinny służyć jako lekcja na przyszłość i podstawa do naprawy błędów.

Close Menu