Procesy pakowania artykułów produkowanych przez różne branże przemysłu są z konieczności wspomagane przez bardzo zaawansowane technologicznie, zautomatyzowane urządzenia. Pakowanie produktów musi nadążyć za masową produkcją dóbr. Właściwe zapakowane towaru zapewnia jego ochronę podczas przechowywania i transportu, pozwala zachować świeżość oraz podnosi estetykę.

Metoda pakowania urządzeniem rolowym

przeźroczyste folie do maszyn rolowychPakowanie produktów na ogromną skalę musi być oparte na ekonomicznych materiałach nie podnoszących znacząco kosztów produkcji. Miałoby to nieracjonalny wpływ na cenę finalnego produktu. Z drugiej strony materiał opakowaniowy musi posiadać właściwości zabezpieczające towar w odpowiedni sposób przewidziany bardzo rygorystycznymi normami. Dlatego też współczesne pakowanie bazuje niemalże w 100 procentach na foliach wytwarzanych z popularnych w innych gałęziach przemysłu tworzywach sztucznych. Są to głównie folie produkowane z polietylenu, polipropylenu, polichlorku winylu, poliolefiny czy poliamidu. Producenci oferują folie specjalnie przygotowane do pakowania maszynowego w postaci pół rękawów, rękawów i taśm. Aby jak najlepiej dostosować opakowanie do produktu folia jest wytwarzana również w wielu grubościach wyrażanych w milionach. Procesy technologiczne produkcji folii determinują ich właściwości fizyczne i chemiczne. W przypadku pakowania maszynami rolowymi używa się folii dwuwarstwowej PA/PE zbudowanej z poliamidu i polietylenu. Jest to folia półsztywna i sztywna przeznaczona do pakowania próżniowego oraz w atmosferze MAP czyli gazów modyfikowanych utrzymujących świeżość produktów. Aby umożliwić ocenę jakości towaru używane są przeźroczyste folie do maszyn rolowych o bardzo dobrych parametrach termoformowania i świetnej termozgrzewalności. Folie do pakowania tą metodą to powłoki o bardzo dużej barierowości nie przepuszczające tlenu i substancji zapachowych ze środowiska. Są to folie znakomicie nadające się do pakowania różnorodnych artykułów spożywczych. Dzięki zestawieniu dwóch warstw folii otrzymuje się opakowania dające się otwierać w bardzo funkcjonalny sposób metodą „peel” lub otwórz zamknij.

Urządzenia pakujące metodą rolową pracują na dwóch rolach folii o najczęściej różnych grubościach. Dolna warstwa dzięki znakomitym właściwościom termoformowania i sztywność jest używana do ukształtowania pojemnika na produkt, a górna warstwa folii stanowi szczelne zamknięcie. Folie PA/PE mogą być modyfikowane kopolimerami podnoszącymi jeszcze bardziej poziom ich barierowości. Na powłokach można umieszczać dowolne nadruki.