Współczesne pojazdy silnikowe stają się coraz nowocześniejsze, szybsze, ale też i bezpieczniejsze. Producenci wyposażają swoje samochody w liczne systemu poprawiające bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w aucie. Niektóre z montowanych systemów poza poprawą bezpieczeństwa wspomagają prowadzenie auta w niebezpiecznych sytuacjach. Technika rozwija się w tak szybkim tempie, że z roku na rok auta są coraz bezpieczniejsze, inżynierowie nie przestają pracować i wdrażają coraz nowsze rozwiązania.

System bezpieczeństwa w samochodzie

systemy antypoślizgoweKażdy samochód posiada lub chociaż powinien posiadać w standardzie takie akcesoria jak poduszki powietrzne rozmieszczone tak, aby chronić nas w razie wypadku, niezależnie w jakim miejscu się w tym aucie znajdujemy. Należy jednak pamiętać o tym, że poduszki powietrzne nie działają zamiennie z pasami, a jedynie wspomagają ich pracę. Systemy wspomagające prowadzenie się pojazdu to systemy antypoślizgowe takie jak Antiblockiersystem (ABS) i kontrola trakcji. Pierwszy z nich skraca drogę hamowania w trudnych warunkach, zapobiegając zablokowaniu się kół, jednocześnie ułatwiając manewrowanie między przeszkodami podczas hamowania. A drugi z nich zmniejsza ryzyko uślizgu kół w przypadku nagłego dodania gazu, jest bardzo pomocy w zakrętach, gdzie pomaga nam zachować dobrą linię przejazdu. Nowsze samochody posiadają również takie systemy jak czujniki parkowania i czujniki przeszkód, które po wykryciu przeszkody znajdującej się przed maską samochodu automatycznie go wyhamowują, dostosowując prędkość i umożliwiając zachowanie odpowiedniego odstępu w przypadku gdy przed nami znajduje się inne auto jadące w tym samym kierunku. Do systemów poprawiających bezpieczeństwo możemy również zaliczyć sygnalizator niezamkniętych drzwi. Jest to zestaw czujników zamontowanych przy każdych drzwiach, masce oraz w klapie bagażnika połączonych z kontrolką umieszczoną na desce rozdzielczej zaraz obok zegarów. W przypadku niezamknięcia np. drzwi, kontrolka świeci na czerwono, informując nas o zaistniałej sytuacji. Unikamy dzięki temu niepowołanego otwarcia się drzwi podczas jazdy.

W nowszych samochodach wyżej wymienione systemy bezpieczeństwa są w standardzie w nawet najmniej wyposażonych wersjach danego modelu samochodu. Niejednokrotnie są bardzo pomocne w trudnych warunkach drogowych. Dla własnego bezpieczeństwa warto zainwestować większą sumę pieniędzy i kupić auto posiadające w pakiecie owe systemy, które mogą niejednokrotnie uratować nasze życie, zdrowie, a nawet i nasz samochód.

Close Menu