Rozdzielnice budowlane są wykorzystywane nie tylko na placach budowy, ale we wszystkich miejscach, w których niezbędne jest zasilenie oraz zapobieganie występowaniu tymczasowych przeciążeń instalacji elektrycznej. Rozdzielnice budowlane występujące na rynku dostępne są w różnych konfiguracjach, dlatego warto wiedzieć czym różnią się poszczególne modele, aby dobrać rozdzielnicę pasującą do planowanego wykorzystywania. Zwłaszcza, że rozdzielnice budowlane są powszechnie wykorzystywane w różnych przypadkach.

Zalety stosowania przenośnych rozdzielnic

nieduża przenośna rozdzielnica elektrycznaDostępne na rynku rozdzielnice budowlane są to rozdzielnice elektryczne służące do tymczasowego zasilania instalacji elektrycznych. Oprócz tego mogą chronić instalacje przed reperkusjami w razie występowania przeciążeń i zwarć. Mogą być stosowane również w przypadku infrastruktury związanej z budową dróg. Tyczy się to także obsługi obiektów sportowych w czasie imprez i widowisk muzycznych. Sprawdzają się też w czasie remontów obiektów i obsługi wydarzeń plenerowych. Dobrym wyborem będzie nieduża przenośna rozdzielnica elektryczna. Sposób montażu jest jednym z ważniejszych kryteriów podziału. Wyróżnia się między innymi rozdzielnice stacjonarne, jak i mobilne. Stacjonarne rozdzielnice budowlane są to często urządzenia o znacznych gabarytach. Wyjątkiem są w tym przypadku rozdzielnice ścienne, które są montowane na ścianach i rzadko kiedy stosowane na placach budowy. W przypadku obsługi dużych imprez plenerowych oraz placów budowy zazwyczaj wykorzystywane są rozdzielnice budowlane z fundamentami. W zależności od stosowanego modeli czy producenta, mogą być wkopywane w ziemię albo zalewane betonem. W przypadku, kiedy do obsługi jest znaczna ilość urządzeń, to rozdzielnice budowlane z fundamentem wydają się najbardziej optymalne, choć są także najdroższe. W odróżnieniu od nich stosowane są także mobilne rozdzielnice, czyli urządzenia, które można w zależności od potrzeb przenosić w różne miejsca.

Główną cechą wyróżniającą rozdzielnice przenośne jest niewielki rozmiar, a także posiadanie co najwyższej kilku gniazd. Takie rozdzielnice nadają się głównie do zastosowań garażowo-remontowych. Na placach budowy są natomiast wykorzystywane większe przenośne rozdzielnice z metalowymi stojakami. Modele mobilne z niewielką ilością gniazd, wykonane z tworzyw sztucznych, można zakupić za około sto złotych. W pełni profesjonalne urządzenia są jednak znacznie droższe, a stacjonarne rozdzielnice budowlane mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.