Nowoczesne szelki bezpieczeństwa są środkiem ochrony indywidualnej stosowanym w czasie pracy na wysokościach. Często się je bagatelizuje, jeśli wysokości są nieduże, zapominając że wrażliwe struktury organizmu mogą ulec uszkodzeniu nawet przy upadkach z małej wysokości. Dają one lepszą ochronę niż środki ochrony zbiorowej (np. barierki i siatki zabezpieczające). Noszone przez pracowników budowlanych, techników pracujących na słupach i kominach lub osoby pracujące na wysokości ponad jednego metra, szelki gwarantują zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości.

Jak wybrać szelki zabezpieczające?

szelki bezpieczeństwaSzelki mogą mieć różną konstrukcję w zależności od przeznaczenia. Konstrukcja szelek bezpośrednio determinuje wygodę ich używania. Nie od dziś wiadomo, że jeśli środki ochrony powodują to jesteśmy bardziej skłonni do zrezygnowania z nich. Szelki bezpieczeństwa przeznaczone do prostych prac na wysokości posiadają mocne mocowanie grzbietowe lub mostkowe To drugie sprawdzi się przy wchodzeniu na drabinę z szyną asekuracyjną. Przy pracach, do których potrzebne są obie ręce sprawdza się szelki pozycjonujące z mocowaniem grzbietowym lub dwoma – grzbietowym i mostkowym, mają także dwa dodatkowe zaczepy boczne, dzięki którym można zamocować linę pozycjonującą, zapewniając osobie pracującej pełna swobodę ruchu rękami. Prace specjalne wymagają specjalnych szelek, a więc takich, które pozwolą na zaczepienie zabezpieczenia w nietypowym miejscu albo pracę na ciągłym podwieszeniu. Przy zakupie szelek należy zwrócić uwagę na: możliwość pełnej regulacji (niektórzy producenci produkują tylko jeden ,,uniwersalny” rozmiar szelek, zwykle pasują one na osoby o przeciętnej budowie) oraz dobrej jakości ergonomiczny osprzęt – szelki bezpieczeństwa z linką muszą mieć odpowiednie akcesoria dodatkowe. Wszystkie D – ringi i podkówki powinny być na tyle duże, aby z łatwością można było o nie zaczepić linkę lub osprzęt dodatkowy. Niedopuszczalne jest by miały one ostre krawędzie, nie zamykały się lub ciężko się otwierały. Pasy powinny być równo splecione i nie mieć żadnych skaz, nie mogą zaczepiać się o wyposażenie i krępować ruchów. 

Szelki bezpieczeństwa powinno kontrolować się co dwanaście miesięcy – nawet najlepsze szelki nie są wieczne. Poza tym dokonuje się przeglądu przed każdym rozpoczęciem prac na wysokości. Jeśli zajdzie taka potrzeba należy zwiększyć częstotliwość gruntownych kontroli. Należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre szelki wyglądają dobrze, a są wykonane z materiałów gorszej jakości, co skutkuje krótszym okresem eksploatacji.