Pokazujemy sobie normalnie jak co dzień aż do momentu, kiedy zauważamy, że z konkretnych elementów instalacji elektrycznej lub innego miejsca zaczyna wydobywać się ogień. Brzmi nieprawdopodobnie? Taki scenariusz jest jednak w praktyce możliwy i w związku z tym powinniśmy znać przynajmniej podstawowe zasady i metody posługiwania się zróżnicowanym sprzętem gaśniczym, bo właśnie wtedy ma on kolosalne znaczenie. Chodzi bowiem o to, aby skuteczne działania mogłyby być rozpoczęte natychmiast po zauważeniu pierwszych zjawisk w takiej sytuacji i nie mogą one polegać tylko na samym zawiadomieniu straży.

Gdzie powinniśmy szukać sprzętów gaśniczych?

sprzęt gaśniczyW dosłownie każdym budynku coś takiego może zwiększać poziom bezpieczeństwa. Dlatego nawet zupełnie przeciętne osoby nieprowadzące żadnego przedsiębiorstwa powinny zastanowić się, czy nie chcą kupić na przykład dodatkowej gaśnicy poza tą standardową, którą przecież zobowiązany jest przez przepisy posiadać w samochodzie. Jeżeli więc zdecydowaliśmy, że chcemy kupić ten sprzęt gaśniczy, to możemy to zrobić w sklepie internetowym lub odpowiednio zaopatrzonym sklepie stacjonarnym znajdującym się w naszej najbliższej okolicy. W każdym punkcie sprzedaży do dyspozycji mamy naprawdę dużo atrakcyjnych produktów, ponieważ nawet gaśnice działające na podobnej zasadzie mogą różnić się od siebie, chociażby ilością środków gaśniczych. Są to na przykład proszki. Na jaki egzemplarz się zatem zdecydować? Warto nauczyć się przewidywać skalę zagrożenia, a największa gaśnica na pewno będzie skuteczna. Tym bardziej że wcale nie musimy zużywać całego znajdującego się w jej wnętrzu proszku, ponieważ można czymś takim sterować z dużą dokładnością. Zawsze jesteśmy w stanie precyzyjnie kierować strumień substancji gaśniczej przy pomocy węża o dużej długości. W połączeniu z tym, że ta substancja zwykle wydostaje się pod odpowiednim ciśnieniem, możemy gasić pożary bezpiecznie znajdując się w pewnej odległości od źródła ognia. Nasze bezpieczeństwo to postawa.

Do nieco nietypowych, ale za to skutecznych sprzętów gaśniczych możemy zaliczyć również odpowiednio wykonane węża umożliwiające nam skuteczne wykorzystywanie hydrantów. W każdym przypadku elementy sprzętu gaśniczego muszą być wykonane z materiału odpornego na działanie wysokiej temperatury, ale jest to przecież logiczna właściwość. Dzięki sprzętowi gaszenie pożaru może być proste szczególnie na pierwszych etapach rozwoju ognia. Pamiętajmy jednak aby zawsze dopasować sprzęt do rodzaju gaszonej powierzchni.