• Post author:
  • Post category:Sprzęt

Najistotniejszą kwestią we współczesnej gospodarce leśnej i zasobami drzewnymi jest oszczędność surowca. Jednym ze sposobów jest maksymalne wykorzystanie pozyskanego surowca. Urządzeniem używanym od lat do przerobu odpadów drzewnych jest rębak do drzewa. Jest to bardzo wydajny i ciągle unowocześniany sprzęt dający gwarancję pełnego wykorzystania materiału drzewnego.

Trwałe i wydajne rozdrabniacze do drzewa

wydajny rębak do drewnaBardzo wydajny rębak do drewna jest oferowany przez producentów w wielu różnych wersjach. Każdy z nich ma określoną moc przerobową zależną od wielu czynników m.in. od mocy silnika. Z całą pewnością rębaki do drewna spełniają w stu procentach założenia wydajności określone przez producentów. Na rynku można znaleźć rozdrabniacze dla najbardziej wymagających odbiorców profesjonalnych oraz dla posiadaczy przydomowych ogrodów poszukujących małych modeli rębaków. Najważniejszą kwestią, która musi być brana pod uwagę dla uzyskania jak najwyższej wydajności jest dopasowanie możliwości przerobowych rębaka do potrzeb użytkownika. W przypadku rębaków ciągnikowych napędzanych przez wał odbioru mocy z silnika traktora pełną wydajność urządzenia uzyskuje się poprzez dopasowanie znamionowych obrotów rębaka i silnika jednostki napędowej. Nowoczesne rębaki do drewna to urządzenia zawierające w swojej budowie wiele elementów ułatwiających pracę operatora oraz umożliwiających szybką zmianę ustawień parametrów pracy. Rębaki oferowane przez producentów można podzielić na trzy główne grupy ze względu na rodzaj zasilania. Są to rozdrabniacze elektryczne, spalinowe oraz napędzane wałem odbioru mocy z ciągnika. Wszystkie z nich mają bardzo podobną konstrukcję jeżeli chodzi o elementy składowe. Są to: lej podawczy, jednostka tnąca, wentylator oraz ramię wyrzutowe. Na uwagę zasługuje jednostka tnąca, która może występować w postaci tarcz lub bębnów. W większości modeli występuje raczej rozwiązanie z tarczą obrotową i osadzonymi na niej nożami tnącym. Różnie rozwiązuje się też budowę ramienia wyrzutowego. W najlepszych modelach istnieje możliwość obrotu tego elementu nawet o 360 stopni w celu wyrzutu zrębków do ściśle określonego miejsca. Rębaki to urządzenia pozwalające uzyskać tzw. zrębki z odpadów drzewnych takich jak gałęzie, odrosty, pnie oraz inne. W toku dalszego przerobu powstaje ekologiczny opał, a także cenny surowiec dla ogrodnictwa.

Rębaki oprócz bardzo wysokiej wydajności pracy są urządzeniami bardzo bezpiecznymi w obsłudze. Wynika to z użycia do ich konstrukcji najlepszych materiałów. To również efekt wprowadzenia szeregu mechanizmów. Dobrym przykładem są obrotowe wałki wprowadzające umieszczone na końcu leja podawczego. Likwidują niekontrolowane drgania i przesuw drewna chroniąc operatora przed kontuzją.