Elektroniczne zabezpieczenia różnią się w zależności od obiektu, na którym mają spełniać swoje zadania. Obiekty użytkowe i biurowe zazwyczaj nie posiadają zbyt rozbudowanych systemów alarmowych, gdyż ryzyko włamania jest na nich dość niewielkie, a w przypadku zakładów przemysłowych czy obiektów o podwyższonym priorytecie bezpieczeństwa często stosowane są najnowocześniejsze zabezpieczenia, które rzadko używane są w jakimkolwiek innym miejscu.

Nowoczesne systemy zabezpieczenia elektronicznego

systemy alarmowe gdyniaWojskowe obiekty na terenie miasta, takie jak właśnie nasza jednostka, posiadały bardzo zróżnicowany plan ochrony. Strefy o niskim priorytecie bezpieczeństwa były wyposażane w podstawowe systemy, a im wyższy priorytet, tym bardziej zaawansowane były narzędzia i urządzenia służące do ochrony obiektu. Całość nadzorowana była przez stację monitorowania, nadzorującą wszystkie okoliczne systemy alarmowe Gdynia jest obsługiwana przez sześć takich stacji, zajmujących się zarówno obiektami prywatnymi jak i rządowymi, jak również miejskim systemem monitorowania. Operator stanowiska nadzorującego obiekt ma wgląd we wszystkie funkcjonujące systemy oraz ich pracę, na bieżąco monitorując wszelkie powstałe alarmy oraz koordynując działania załóg ochrony czy pracowników interwencyjnych w momencie wywołania uzasadnionego alarmu, oraz odwołując wszelkie wezwania powstałe przez przypadkowe uruchomienie systemu alarmowego. Na naszym terenie zabezpieczonym nie posiadaliśmy żadnego ostrzeżenia dźwiękowego, oznaczającego aktywację systemu alarmowego. Zamiast niego działały natomiast automatyczne powiadomienia, natychmiast sygnalizujące operatorom oraz personelowi upoważnionemu możliwość próby wtargnięcia na teren obiektu. Takowe sytuacje były najczęściej wykrywane przez dość standardowy system zabezpieczeń, składający się z czujników naciskowych, umieszczonych obok każdego wejścia czy okna, które mogło służyć do próby przedostania się do wewnątrz obiektu.

Taki system funkcjonował niemal w każdym obiekcie użytkowym, i należał do najbardziej podstawowych, aczkolwiek bardzo skutecznych systemów alarmowych. Czujniki nacisku były bowiem na tyle dokładne, iż nie wywoływały alarmu zawsze po poruszeniu drzwi czy okien, a jedynie w przypadku bardzo silnego i powtarzalnego nacisku, oznaczającego próbę pokonania zabezpieczonego wejścia. Dokładność systemu pozwalała na uniknięcie wielu niedogodności związanych z częstą aktywacją alarmu, ale również ułatwiała zadania operatorom, umożliwiając dokładniejsze monitorowanie.