Budowa autostrady posuwała się całkiem sprawnie, i nie było żadnego problemu ze skończeniem jej na czas. A przynajmniej tak nam się wydawało, póki prace nie sięgnęły długiego odcinka leśnego, w którym mieliśmy wykonać prawie połowę długości drogi. Już kilka dni po rozpoczęciu prac, robotnicy zaczęli narzekać na okoliczną zwierzynę, wchodzącą na teren budowy. Początkowo było to tylko utrudnienie, gdyż zwierzyna z reguły bała się maszyn i nie podchodziła za blisko, aczkolwiek po jakimś czasie zwierzęta przywyknęły na tyle, iż zaczęły regularnie wchodzić na teren prac.

Siatka do ogrodzenia drogi

siatka leśna od producentaNierzadko zdarzało się, iż świeżo położony odcinek drogi został przez przechodzące zwierzęta podziurawiony, gdy jeszcze asfalt nie zdążył stężeć, i musiał być poprawiany. Uszkodzenia były drobne, ale ich ilość w końcu zmusiła nas do opracowania sposobu na odgrodzenie terenu budowy przed zwierzętami. Na takiej długości, instalacja metalowej siatki nie wchodziła w grę, ponieważ koszty byłyby zbyt duże. Przeglądając plan całej autostrady, zauważyliśmy jednak, iż po jej zakończeniu miała być ogrodzona siatką leśną, chroniącą zwierzęta przed wejściem na drogę, a kierowców przed ewentualnymi wypadkami. Było to rozwiązanie dość często stosowane i skuteczne, dlatego postanowiliśmy nieco przyśpieszyć plan, i ogrodzić taką siatką drogę jeszcze przed jej wykończeniem. W różnych sklepach budowlanych można było spotkać taki rodzaj siatek, w najróżniejszych odmianach i najróżniejszych cenach, jednak dla naszych potrzeb najlepsza była siatka leśna od producenta, gdyż oferował on najatrakcyjniejszą cenę za zakup hurtowy, a nam potrzeba było jej naprawdę dużo. Na szczęście, siatka okazała się tanią inwestycją, była lekka i poręczna w transporcie, nawet w takich ilościach jakie były nam potrzebne, mieszcząc się spokojnie na transporterze. Instalacja jej również nie nastręczała wielu problemów, i do jej założenia wystarczyło oddelegować czterech pracowników, mających za zadanie ustawić przy drodze słupy, na których siatka miała zostać rozłożona, a następnie rozwiesić ją na całej długości budowy.

Mimo prostoty takiego rozwiązania, było one nader skutecznie i powstrzymywało okoliczne zwierzęta przed wchodzeniem na teren budowy, a nas chroniło od dodatkowych kosztów i poprawek, które mogły spowolnić pracę. Na dodatek, była to część planu budowy, więc nie mieliśmy żadnych problemów od kierownictwa, które było zadowolone z naszego pomysłu na ogrodzenie budowy i jednoczesne wykonanie części planu na długo przed czasem.