Kiedyś, w latach 80-tych Krystyna Prońko śpiewała o ” domach z betonu ” i nie miała jej piosenka wydźwięku pozytywnego. Któż mógłby się wtedy spodziewać,że za kilkadziesiąt lat domy z betonu będą wyznacznikiem dobrego smaku, gustu i stylu. Nikt się nie domyślał, że beton stanie się jednym z najbardziej pożądanych materiałów wykończeniowych i że przybierze tak wykwintną formę. Dzisiaj większość pracowni projektowych opiera swoje aranżacje wnętrz właśnie o dekoracyjne płyty architektoniczne.

Dlaczego ściany z betonu?

dekoracyjne płyty architektoniczneTechnologia, którą dysponujemy pozwala producentom tworzyć coraz cieńsze, lżejsze i wytrzymalsze płyty dekoracyjne z betonu. Wytwórcy na bardzo konkurencyjnym rynku kładą na innowacyjność aby zaskoczyć i przyciągnąć klienta czymś nowym. Powstają więc ultra cienkie panele, o coraz lepszych właściwościach wodoodpornych (im mniejsza nasiąkalność tym lepiej). Są to płyty w 100% niepalne i w stosunku do innych materiałów coraz bardziej w stylu eko. Producenci dbają aby dekoracyjne płyty architektoniczne mieniły się pełna gamą kolorów i faktur lica płyty. Mamy do wyboru płyty zupełnie gładkie i porowate dla osób lubiących surowsze aranżacje. Można tez beton wzbogacać kruszywami i otrzymujemy wtedy jeszcze ciekawsze efekty. Dla najbardziej wymagających odbiorców przygotowana jest przebogata oferta płyt betonowych 3D. Charakteryzuje się ona wymyślnością wzorów dając efekt głębi. Wśród producentów dominują wyraźnie dwa trendy. Pierwszy trend to zwolennicy produkcji płyt z fibrami, czyli włóknem szklanym, celulozowym czy poliamidowym. Trend drugi to produkcja płyt bez żadnych włókien w oparciu tylko o cement, wodę, barwniki i kruszywa. Trudno się spierać z argumentacją, które płyty są lepsze jednak najnowszy wynalazek płyty z betonu GRC wydaje się być bardzo ciekawą propozycją. Beton GRC to lekkość i wytrzymałość oparta na mieszance betonowej z fibrami włókna szklanego. Montaż płyt z betonu architektonicznego przebiega bardzo szybko pod warunkiem, że przygotujemy stabilne, mocne i sztywne powierzchnie. W zależności od producenta możemy się spodziewać innego sposobu montażu.

Szczególne właściwości płyt z betonu architektonicznego oraz bogata ich oferta sprawiają, że beton to obecnie najciekawsze rozwiązanie do aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobierając dekoracyjne płyty możemy tworzyć wnętrza industrialne i surowe poprzez delikatne i subtelne do wręcz ekstrawaganckich przy użyciu płyt dekoracyjnych wykonanych w formie 3D. Reasumując opis płyt dekoracyjnych dochodzimy do wniosku, że każdy znajdzie coś dla siebie.