W zależności od materiału, który ma być zadrukowany, sitodruk ze względu na swoje powszechne zastosowanie będzie odpowiednią metodą. Maszyny są odpowiednio dobierane do każdego rodzaju materiału. Dziś praktycznie na wszystkim można robić spersonalizowany druk, ale warto pamiętać, że istnieje kilka głównych rodzajów sitodruku. O tym przekonamy się poniżej.

Sprawdzone maszyny do różnego rodzaju sitodruku

sprawdzone maszyny - sitodrukSitodruk niskich rozmiarów obejmuje wszystko, co jest drukiem płaskim na różnych powierzchniach, zwłaszcza na tworzywach sztucznych, foliach samoprzylepnych, papierze, kartonie, których format nadruku nie przekracza sto na sto pięć dzieciąt centymetrów. Druk przy użyciu tych najprostszych maszyn charakteryzuje się niestandardowym nadrukiem dla szerokiej gamy zastosowań, czyli produkty reprezentatywne, artykuły promocyjne do punktów sprzedaży, etykiety na papierze i folii samoprzylepnej, naklejki na bazie folii samoprzylepnej do różnych zastosowań oraz rysowanie obrazu na plastiku z późniejszym formowaniem. To wszystko wykonają dobre i sprawdzone maszyny – Sitodruk może być także wielkoformatowy. Jest on podobny do sitodruku małoformatowego, ale z wielkoformatowymi wydrukami płaskimi przekraczającymi sto na sto pięćdziesiąt centymetrów. Są to głównie produkty przeznaczone do reklamy zewnętrznej i informacji, jak plakaty, plakaty, banery, banery. Mało kto wie, ale takie maszyny tworzą również znaki drogowe, kasetony i szyldy, witraże i wyroby przemysłowe. Kolejnym rodzajem jest sitodruk na wyrobach włókienniczych. Jest to druk na wyrobach gotowych i w tym zakresie są nadruki na koszulkach, kurtkach, swetrach, itp. zarówno maszyny wykonują pracę metodą druku bezpośredniego, jak i z wykorzystaniem technologii termoaktywnej. Maszyny wykonują pracę także na bardzo małych obiektach – są to zapalniczki, kubeczki, pamiątki czy długopisy. Przemysłowy sitodruk stosowany jest w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, elektrotechnicznym oraz w wielu gałęziach budowy maszyn.

Różnorodność materiałów drukarskich o różnych właściwościach fizykochemicznych powierzchni doprowadziła do powstania szerokiej gamy nowoczesnych maszyn i farb do sitodruku. W przypadku sitodruku praktycznie nie ma ograniczeń nie tylko w stosowaniu materiałów do druku, ale także w wymiarach wydruku. Istnieje sitodruk panoramiczny, w którym wymiary obrazu mierzone są w metrach. Metodę tę stosuje się również do drukowania na produktach wielkogabarytowych, na przykład na kadłubach samolotów i innych pojazdów.