• Post author:
  • Post category:Usługi

Nie da się ukryć, że nasza gospodarka w ostatnich latach nieco podupadła. Chodzi przede wszystkim o to, że mnóstwo młodych ludzi wyjeżdża do pracy za granicę. Efekt tego jest taki, że polskie firmy się nie rozwijają ponieważ stale brakuje rąk do pracy. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że sporo firm upadło przez to, że nie miał kto w nich pracować. Często rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców jest zatrudnianie pracowników będących obywatelami innych krajów. 

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu  

pracownicy ze wschoduNa dzień dzisiejszy największym problemem związanym z brakiem pracowników w firmach jest to, że brakuje osób wykonujących proste prace fizyczne. Takie osoby często w naszym kraju pracowały za najniższą krajową i dlatego gdy pojawiła się dla nich możliwość wyjazdu do pracy za granicę to automatycznie mnóstwo osób się na taki wyjazd zdecydowało. Dla naszej gospodarki był to więc prawdziwy cios. Poziom bezrobocia zaczął drastycznie spadać ponieważ mnóstwo osób wyrejestrowywało się z urzędów pracy i wyjeżdżało poza granice naszego kraju. W efekcie doprowadziło to do tego, że to nie pracownicy mieli problem ze znalezieniem pracy a pracodawcy mieli kłopot z tym by zachęcić kogoś do pracy w ich firmie. Obecnie również taka sytuacja się utrzymuje. Jednak widać dla naszej gospodarki cień nadziei ponieważ do Polski zaczynają częściej przyjeżdżać pracownicy ze Wschodu. Początkowo do naszego kraju przyjeżdżali głównie Ukraińcy. Zatrudniali się oni głównie w branży budowlanej lub też pracowali na produkcji w różnych fabrykach. Z biegiem czasu jednak również i oni dostrzegli dla siebie nadzieję na lepszą przyszłość związaną z wyjazdem poza Polskę. W związku z tym polscy przedsiębiorcy musieli jeszcze mocniej szukać pracowników na wschodzie. Powstały w Polsce nawet specjalne agencje pracy, które na co dzień zajmują się rekrutowaniem osób pochodzących z Azji. Dużo mówi się ostatnio o tym, że do Polski przyjeżdżają pracownicy z Nepalu, Indii czy Bangladeszu.  

Ogólnie rzecz biorąc pracownicy ze wschodu niekiedy stanowią o sile naszej gospodarki. Bardzo duża liczba Hindusów czy Nepalczyków pracuje w polskich firmach produkcyjnych. Niekiedy również zdarza się tak, że agencje rekrutacyjne są w stanie znajdować pracowników dobrze wykształconych w konkretnej dziedzinie. Jeśli chodzi o Azjatów to często zdarza się tak, że Polski przyjeżdżają wykształceni spawacze, cieśle szalunkowi czy też budowlańcy. Wielu Azjatów przyjeżdżających do Polski pragnie zostać u nas na dłuższy czas lub nawet na stałe.