Od kilkunastu lat prowadzę firmę w branży usługowej, zajmującą się prowadzeniem ksiąg rachunkowych przedsiębiorstw z różnych branż. Od momentu założenia mojej działalności firma znacznie się rozrosła i obecnie zatrudniam już ponad trzydzieści osób. Niestety, w ostatnich miesiącach zacząłem mieć znaczne trudności ze znalezieniem nowych pracowników, dlatego postanowiłem zorganizować spotkanie wewnętrzne żeby zapytać załogę, czy mają pomysł na to, czym mogą być spowodowane te trudności.

Wygoda ze stosowania rejestratorów czasu pracy

wygodna rejestracja czasu pracyMuszę przyznać, że byłem mocno zaskoczony zgodnością moich pracowników. Spodziewałem się, że będą narzekać na zarobki jednak ich zdaniem, teraz pracownicy oczekują elastyczności w pracy zwłaszcza w ich branży, która w dużej mierze ma charakter zadaniowy. Ponieważ ufam moim podwładnym to postanowiłem szybko zadziałać i wprowadzić system do rejestracji czasu pracy, który miał umożliwić pracę w godzinach takich, jakie odpowiadają konkretnej osobie. Z perspektywy kilku miesięcy widzę jednak, że był to strzał w dziesiątkę, a nowo przyjęte osoby wiele razy podkreślały, że tak wygodna rejestracja czasu pracy jak w naszej firmie jest rzadko spotykana. Wchodząc do firmy wystarczy przyłożyć palec do czytnika albo przyłożyć do niego kartę i tyle. Moi pracownicy mieli rację i od wdrożenia systemu nie mam już problemów z pozyskiwaniem nowych osób do pracy w firmie. Stawiając jak zawsze na jakość, wdrożyłem od razu wysokiej jakości system, który jest połączony z systemami kadrowo – płacowymi i pozwalają na automatyczne zapisywanie czasu przyjścia i wyjścia z firmy, urlopów, czy zwolnień. Każdy może zainstalować sobie aplikację w której na bieżąco widzi, ile ma nadgodzin lub ile godzin jest pod kreską. Wszystkie te informacje mam też ja, ale mój zespół jest na tyle zdyscyplinowany, że bardzo przestrzegają spędzania 40 godzin tygodniowo w biurze chociaż są osoby, które zimą nadrabiają i robią nadgodziny, które wybierają sobie latem, kiedy jest piękna pogoda. Każdy może dostosować rytm pracy do swojego rytmu życiowego.

Chociaż obawiałem się na początku, że wprowadzenie takiego systemu będzie wiązało się z wypłacaniem dużych kwot w ramach nadgodzin okazało się, że ludzie wolą wybrać nadgodziny w letnich miesiącach. Poprawiła się też atmosfera w pracy, która chociaż nigdy nie była najgorsza, to teraz może być określona jak wzorowa. Cieszę się też ja, bo dzięki systemowi do rejestracji nie mam żadnego problemu w razie kontroli, a osoba z instytucji przeprowadzającej kontrolę wszystko może wyczytać z aplikacji.