Obuwie do biegania było osobną kategorią butów sportowych, i używane tylko w wybranych konkurencjach, głównie organizowanych na stałych bieżniach oraz nawierzchniach które nie ulegały uszkodzeniu łatwo. Buty te, bowiem, posiadały stalowe kolce, które mogły bardzo łatwo uszkodzić dowolną powierzchnię w każdym obiekcie sportowych, choć były niezastąpionym akcesorium w dyscyplinach do których były przeznaczone.

Buty do biegania dla profesjonalistów

kolce biegowe dla sportowcówKolce umieszczone na podeszwie służyły do stabilizowania zawodnika po lądowaniu, oraz ułatwienia utrzymania równowagi podczas biegu z dużą prędkością. Nawet najbardziej amatorskie odmiany butów do biegania, nazywanych kolcami przez zawodników, z racji posiadania takowych na podeszwie, były zauważalnie bardziej komfortowe i przydatniejsze w każdej dyscyplinie biegowej, choć od wielu lat profesjonaliści wybierali najbardziej wyspecjalizowane odmiany obuwia do występów w konkurencjach międzynarodowych. Nowoczesne kolce biegowe dla sportowców coraz częściej odchodziły wyglądem i budową od tradycyjnych butów biegowych, coraz częściej przypominając wysokie obuwie do treningu zewnętrznego. Jedną z najbardziej rekomendowanych serii obuwia tego rodzaju były buty biegowe z podeszwą inspirowaną obuwiem piłkarskim. Posiadały one bowiem nie tylko same kolce z wytrzymałych stopów stali, ale również amortyzatory i profilowanie z głębokim bieżnikiem na podeszwie, jeszcze bardziej ułatwiające zachowanie równowagi w trakcie biegu. Kolce, umieszczone w samych amortyzatorach, były jednymi z najwytrzymalszych rodzajów używanych w obuwiu sportowym, a dzięki elastycznej podstawie, umożliwiającej zmniejszenie nacisku na szpic kolca, zużywały się bardzo powoli i mogły być używane również na nawierzchniach twardych, nie powodując dyskomfortu dla użytkownika. Owe buty posiadały również bardzo nietypową budowę oraz krój, umożliwiający łatwą wymianę spodu podeszwy oraz samych kolców, jeśli zaszła taka potrzeba.

Podeszwa mogła być bowiem odczepiona od głównej części buta, oraz zamieniona w kilka sekund w przypadku znacznego przetarcia spodu czy uszkodzenia kolców. Wysoki krój oraz większa waga wymagały zmiany przyzwyczajeń, aczkolwiek niemal wszyscy sportowcy którzy mieli okazję przetestować owe buty twierdzili iż są one znacznie bardziej komfortowe niż niskie obuwie do biegania, a także o wiele przydatniejsze, gdyż umożliwiały zdecydowanie większą kontrolę nad ruchem podczas szybkiego biegu, ułatwiając również utrzymanie równowagi po skoku.