Zarysowania na szybie w aucie nikogo nie cieszą. W końcu im głębsze tym większe prawdopodobieństwo potrzeby wymiany jej. Warto jednak zauważyć, iż z płytkimi rysami możemy poradzić sobie sami. Wystarczy do tego parę rzeczy takich jak odpowiednia pasta polerska, filc, polerka oraz miękka ściereczka oraz nasz czas i skupienie. Dzięki temu ominie nas wymiana szyby, która zalicza się potem jako zmiana powypadkowa. To może nam w przyszłości utrudnić odsprzedaż auta, a jego wartość znacznie spadnie. Warto tego uniknąć szybciej.

Polerowanie własnoręczne szyby w aucie 

usuwanie rys z szyb samochodowychKażdy kierowca wie, iż małe rysy powstające na powierzchni szyb auta są bardzo często wynikiem przesuwania się lecącego piasku po ich powierzchni. Czasami jest to też wynik nieodpowiedzialnej zabawy dzieci bądź chodzących po naszym aucie zwierząt. Nic na to nie poradzimy, zawsze możemy kłaść na szyby folie ochronną, jednak nie zawsze jest to aż tak skuteczne. W końcu drobiny piachu zawsze w jakiś sposób się przedostaną. Usuwanie rys z szyb samochodowych jest jednak banalnie prostym zajęciem. Wystarczy zaopatrzyć się w dwutlenek ceru, filc, polerkę oraz miękką ścierkę. Szybę dokładnie czyścimy, aby pozostałości brudu nie powiększyły zarysowań. Następnie dwutlenek ceru mieszamy z wodą, by powstała gęsta pasta. Nakładamy ją na szybę. Pamiętajmy, aby co jakiś czas spryskać wodą pastę, gdyż nie można pozwolić jej wyschnąć. Dodatkowo polerkę ustawiamy na 600 bądź mniej obrotów. I zaczynamy pracę. Należy polerkę przesuwać w różnych kierunkach, a przy tym nigdy nie zatrzymywać się w jednym miejscu. W ten sposób możemy doprowadzić do wytarcia szyby, przez co będzie bardzo cienka, a nawet nam pęknie w trakcie pracy. Gdy jesteśmy pewni, iż nasz praca została zakończona warto przetrzeć powierzchnię miękką ścierką. Bardzo polecana jest mikrofibra. Możemy też dodatkowo umyć szybę, aby być pewni czy dobrze usunęliśmy zarysowania dzięki polerowaniu. Jeśli nie zawsze możemy zabieg powtórzyć dla pewności. To dobre sposób na rysy.

Wielu kierowców obawia się, iż zarysowania są trwałym defektem szyb. Jak się jednak okazuje płytkie rysy można własnoręcznie wypolerować z wykorzystaniem dwutlenku ceru, filcu oraz polerki. To praca czasochłonna, jednak o wiele tańsza niż zakup nowej szyby czy wynajęcie profesjonalistów, którzy za nas wypolerują szyby. Dlatego warto raz na jakiś czas wypolerować szyby w swoim aucie. Dzięki temu ominie nas wymiana szyb, a tym samym zmniejszenie wartości auta w przypadku ewentualnej chęci sprzedaży.