Zdrowe odżywianie jest coraz bardziej doceniane przez Polaków, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i są świadomi jakości jedzenia, które jest dostępne w większości polskich sklepów. Wiele osób przeżywa ogromny szok, kiedy przeczytają skład popularnych produktów, które wcześniej wielokrotnie kupowali i nie podejrzewali, że może on zwierać takie ilości różnego rodzaju dodatków chemicznych. Dlatego wiele osób zaczyna doceniać świeże produkty, wytwarzane w ich okolicy, a część osób postanawia samodzielnie hodować warzywa.

Zalety folii tunelowych

folie tunelowePrzydomowe ogródki wracają do łask, jednak nie każdy może uprawiać wszystkie rodzaje warzyw na jakie ma ochotę. Dlatego coraz więcej osób stawia na folie tunelowe, które są stosunkowo niedrogim sposobem na zwiększenie wydajności i różnorodności swoich upraw. Niezależnie od tego, czy jesteśmy rolnikami prowadzącymi uprawy na dużą skalę, czy interesuje nas tylko hodowla warzyw na własny użytek, folie zapewniają wiele korzyści. Przede wszystkim chronią one rośliny przed wiatrem i pozwalają stworzyć wewnątrz folii specyficzny mikroklimat. W zależności od rodzaju zastosowanej folii, hodowcy mogą liczyć na zróżnicowany poziom przepuszczalności i rozproszenia światła, co jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu uprawianych warzyw. Nowoczesne folie pozwalają też na osiągnięcie efektu antykondensacyjnego, dzięki czemu para wodna powstała pod wpływem temperatury panującej w folii nie zwisa z dachu w formie kropel ograniczających dostęp światła, tylko spływa bo bokach folii. Czynnikiem wyróżniającym stosowane dziś materiały od folii sprzed kilkunastu lat jest też ich wytrzymałość na uszkodzenia. Kiedyś prawdziwą zmorą właścicieli folii była konieczność ich ciągłego łatania, jednak dziś jest to znacznie rzadziej potrzebne. Należy jednak pamiętać, że posiadacze takich obiektów muszą regularnie podlewać swoje uprawy, ponieważ w przeciwnym razie warzywa mogą uschnąć, a cały wysiłek i czas poświęcony na ich hodowlę może zostać przez to zmarnowany.

Przez wiele lat popularność własnych hodowli z wykorzystaniem folii tunelowych regularnie spadała, ale teraz można zaobserwować wyraźne odwrócenie tego trendu. Liczba takich budowli rośnie przede wszystkim wśród hodowców hobbystycznych wykorzystujących je na własny użytek i uprawiających warzywa na swoje potrzeby. Dostępność folii zarówno małych, jak i dużych oraz stosowanie tworzywa wysokiej jakości sprawia, że ich użytkowanie jest nieporównywalnie łatwiejsze, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.