Sektor rozrywki rozwija się bardzo w ostatnim czasie. Jest to uwarunkowane zwiększającymi się pensjami oraz sytuacją ekonomiczną kraju. Dzięki temu wiele osób może coraz większą część budżetu przeznaczyć na wyjścia ze znajomymi oraz próbowanie nowych rzeczy. Właśnie dlatego coraz częściej tradycyjne wyjście do knajpy czy kina jest zastępowane przez alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Na rynku dostępnych jest coraz więcej form spędzania wolnego czasu, które stają się coraz popularniejsze.

Co kryje się pod pojęciem escape roomu?

escape roomPrzykładem tego typu rozrywki może być chociażby escape room, który staje się bardzo modny. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze informacje, które należy przeanalizować przed udaniem się do pokoju zagadek. Często bowiem jedna firma posiada w obiekcie kilka tematycznych pokoi, które są aranżowane w sposób mających na celu stworzenie odpowiedniego klimatu. Każdy pokój jest unikalny i tematycznie bardzo mocno powiązany z fabułą i historią wymyśloną przez scenarzystów. Ideą escape roomów jest bowiem rozwiązywanie zagadek, które mają finalnie doprowadzić grupę graczy do ucieczki z pokoju. Wszystko to musi być wykonane w ustalonym z góry limicie czasowym, który przeważnie wynosi sześćdziesiąt minut. W ten sposób gracze muszą ze sobą współpracować w celu jak najszybszego rozwiązywania kolejnych zagadek. Każde rozwiązanie przybliża bowiem całą grupę do zwycięstwa. Warto dodać, że upływający czas jest czymś co z całą pewnością podnosi adrenalinę i sprawia, że rozgrywka staje się ciekawsza. W przypadku problemu z rozwiązaniem zagadki grupa ma możliwość uzyskania podpowiedzi od tak zwanego mistrza gry. Jest to osoba, która czuwa nad przebiegiem rozgrywki. Ma ona podgląd na sytuację w pokoju za pomocą kamer, które rejestrują obraz oraz dźwięk. Często w pokoju oprócz zegara pokazującego upływ czasu oraz rekwizytów powiązanych tematycznie z historią znajduje się również ekran na którym mistrz gry może wyświetlać wskazówki w newralgicznych momentach. Dzięki temu grupa, która nie jest w stanie przejść danego etapu może po podpowiedzi rozwiązać zagadkę. Jak już wcześniej wspomniano escape roomy są zróżnicowane tematycznie jeśli chodzi o fabułę oraz wystrój i użyte eksponaty.

Niektóre z nich przeznaczone są do gry wyłącznie dwóch osób. Większość jednak jest zaprojektowana z myślą o grze grupy przyjaciół. W związku z tym większość pokojów zagadek jest stworzona dla dwóch do pięciu graczy. Coraz popularniejszym trendem jest również tworzenie pokoi zagadek dla dzieci. Escape room jest świetnym sposobem na lepsze poznanie się danej grupy osób oraz budowanie wzajemnych relacji. Właśnie dlatego często są one również wykorzystywane przez firmy czy przedsiębiorstwa, gdzie pokój zagadek jest jedną z możliwości zintegrowania danej grupy osób. W tego typu miejscach przede wszystkim liczy się bowiem współpraca, bez której nie ma co liczyć na sukces i opuszczenie pokoju w wyznaczonym czasie.