Budowa domu związana jest z podejmowaniem wielu decyzji, które wpływają na późniejszy komfort mieszkania w nim przez kolejne lata. Jedną z nich jest wybór podłogi w poszczególnych pomieszczeniach. Pamiętać przy nim trzeba o tym, czemu służyć ma pomieszczenie i mieć na uwadze wygodę użytkowania powierzchni. O ile w pomieszczeniach garażowych surowa, betonowa wylewka jest najpopularniejszym stosowanym obecnie rozwiązaniem, o tyle w częściach mieszkalnych sprawa się nieco komplikuje.

Czy lite deski nadają się na podłogę?

lite deski podłogowe dąbRynek oferuje wiele możliwości, od płytek po lite drewno. Wytrzymałość drewna jest wyższa niż jakichkolwiek paneli z tworzyw sztucznych. Jeśli wybierzemy lite deski podłogowe dąb będzie rozwiązaniem zapewniającym podłodze trwałość na lata. Pod drewnem można również zamontować ogrzewanie. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku płytek lub kamienia. Wybrać wtedy warto odpowiedni rodzaj drewna, który dobrze będzie znosił zmiany temperatury i nie będzie się kurczył. Kolor podłogi drewnianej jest też o wiele przyjemniejszy dla oka niż kolor paneli. Wygląd imitacji będzie znacząco odbiegać na żywo od oryginału. Na przykład lita deska podłogowa dąb, będzie cechować się bogatym i głębokim kolorem w porównaniu z okleiną paneli, które miały ją naśladować. Panel natomiast z czasem zaczyna się wycierać i spod koloru prześwitywać zaczyna białe tworzywo. Cena podłóg drewnianych jest dużo wyższa, natomiast różnica w komforcie użytkowania może być znacząca. Drewno jest przyjemniejsze i cieplejsze w dotyku niż panele, jeżeli nie planuje się więc rozkładania dywanów, warto się nad nim zastanowić. Jeśli natomiast chodzi o łazienkę, wybór jest zwykle dużo prostszy. Dokonujemy go zwykle pomiędzy płytkami ceramicznymi a kamiennymi. Te pierwsze zapewniają wiele wariacji kolorystycznych, drugie natomiast mogą się podobać ze względu na surowy wygląd. W łazience ogrzewanie podłogowe może okazać się najważniejsze. Oba z wymienionych materiałów świetnie sprawdzą się przy jego zastosowaniu.

Dobór materiału podłogowego w przypadku pomieszczeń mieszkalnych jest istotnym elementem prac wykończeniowych wnętrz. Pamiętać przy nim trzeba o tym, by były one wygodne w utrzymaniu. Warto też w wielu przypadkach zastanowić się nad montażem ogrzewania podłogowego, aby nawet chłodne z natury materiały były przyjemne w użytkowaniu. Dostępność paneli z tworzyw sztucznych, drewna, kamienia i ceramiki na rynku, sprawią, że każde pomieszczenie zyska odpowiednią podłogę.