Troska o środowisko naturalne i wpływ dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery przez człowieka zaznaczyły swą obecności w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Producenci wszelkich towarów prześcigają się w wytwarzaniu coraz bardziej ekologicznych artykułów i dostarczaniu usług mających na celu zmniejszenie naszego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.

Czy warto inwestować w ogrzewanie podczerwienią?

polecany panel na podczerwieńJednym z największych emiterów dwutlenku węgla do atmosfery są domy i komercyjne budynki ogrzewane paliwami kopalnymi. Dym dobywający się z kominów jest widokiem wszechobecnym i nikogo nie dziwi zadymione powietrze i alarmujące wiadomości o kolejnych rekordach przekroczeniach norm obecności trujących związków chemicznych w powietrzu. Ogrzewanie olejem opałowym lub gazem znacznie obniżyło stopień emisji dwutlenku węgla i jest słuszną drogą do ogrzewania mieszkań i budynków. Od kilku lat jest obecne na polskim rynku ogrzewanie panelami na podczerwień. Opiera się ono na zasilaniu stałym prądem elektrycznym, i ogrzewa powietrze za pomocą transmisji i następnie ogrzania fal podczerwonych. To wciąż nowa na polskim rynku technologia i dopiero przeciera szlaki w umysłach i przyzwyczajeniach konsumentów. Warto być może udać się do punktu oferującego panele na podczerwień i zapytać się specjalisty o poradę na temat działania takich paneli, kosztów montażu i użytkowania. Dobrze jest mieć pod ręką zapisaną kubaturę mieszkania lub jednego pomieszczenia, na podstawie której nasz specjalista będzie w stanie obliczyć potrzebną moc panelu. Wiele sklepów oferuje, w celu zachęcenia do nowej technologii, montaż i wypożyczenia paneli do ogrzania jednego pomieszczenia na okres kilku tygodni. Kiedy sprzęt odpowiedni do ogrzania naszego pomieszczenia został już zaproponowany, warto polecany panel na podczerwień zamontować w wybranym pomieszczeniu i monitorować jego pracę i koszta jego użytkowania na bieżąco. Pozwoli nam to obliczyć dokładnie wszystkie koszta wyposażenia mieszkania czy domu w panele na podczerwień oraz oszacować koszta ogrzania wymaganej powierzchni w sezonie grzewczym. Następnie zestawmy, razem ile nas kosztował polecany panel na podczerwień oraz ile energii zużył w omawianym okresie z kosztami ogrzewania, jakie ponosiliśmy dotychczas.

Przejście na bardziej proekologiczne formy ogrzewania naszego domu powinno być z pewnością opcją kusząca. Możliwości paneli na podczerwień brzmią całkiem sensownie i ekonomicznie, ale trzeba znać przynajmniej przybliżony koszt, ile nas będzie kosztować ogrzewanie mieszkania oraz cenę kompletu paneli do całego mieszkania, żeby policzyć czy jest to dla nas opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.