Przez długi czas pracowałem w pobliskim liceum jako nauczyciel rosyjskiego i niemieckiego. Nie była to zła praca – stała wypłata zawsze na czas, do tego liceum było najlepsze w mieście, więc był to spory prestiż. Mimo wszystko w pewnym momencie uznałem, że już czas przejść na swoje. Renomę miałem już wyrobioną – uczniowie zgodnie twierdzili, że jestem świetnym nauczycielem.

Początki prowadzenia szkoły językowej

szkoła językowa bydgoszczByłem pewien, że moja inwestycja wypali. Miałem świetne miejsce, materiały i umiejętności. Pierwsi klienci odezwali się już po tygodniu. Umówiłem się z nimi na wizyty w różnych terminach – robiłem co tylko się dało dla moich klientów. Największą popularnością cieszył się oczywiście język angielski – na szczęście miałem go w małym paluszku. Wiedziałem, że gdy w grę wchodzi szkoła językowa Bydgoszcz jest miastem, w którym będę miał sporą konkurencję. Postanowiłem się tym nie martwić, tylko robić swoje – najlepiej jak tylko umiałem. Nie było to trudne – nauczanie języków przychodziło mi naturalnie. Uczyłem jednocześnie angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego – prawda jest taka, że języki obce zawsze wchodziły mi dosłownie same do głowy. Regularnie jeździłem do Niemiec, Rosji i Anglii żeby uczyć się też języków obcych w praktyce. Polecałem to każdemu swojemu uczniowi z liceum, który miał piątki lub szóstki. Prawda jest taka, że praktyka jest konieczna do tego, by naprawdę dobrze poznać język obcy. Oczywiście w teorii da się nauczyć słówek i gramatyki, ale żeby rozumieć wszystko i płynnie odpowiadać w obcym języku trzeba przeżyć trochę życia za granicą. Dzięki temu jednak nauczymy się mówić w taki sposób, że zarówno Niemcy, jak i Anglicy czy Rosjanie nie pomyślą nawet, że możemy być spoza ich kraju. Akcent to ważna rzecz przy nauce języków – jeśli nauczymy się w odpowiedni sposób wymawiać słowa i zdania nie będziemy mieli problemów z tym, by swobodnie rozmawiać z ludźmi. Świadomość posiadania niewłaściwego akcentu może nam samym przeszkadzać w rozmowach z ludźmi zza granicy.

Nauka języków nie jest rzeczą prostą, ale jeśli mamy odpowiedniego nauczyciela, z pewnością opanujemy każdy potrzebny nam język. Wiem jak duży wpływ mam na postępy swoich uczniów – zarówno w liceum, gdzie uczyłem młodzież, jak i w szkole językowej, która skupia się na osobach dorosłych. Prawda jest taka, że znajomość języków obcych staje się powoli koniecznością. Warto jest się rozejrzeć za osobą, która w profesjonalny sposób wprowadzi nas w świat mówienia w języku innym niż ojczysty.