Motocykle są dużo mniej stabilne od samochodów za racji tego, że mają tylko dwa punkty podporu o podłoże. Dużo łatwiej o uślizg, którego z kół, dlatego o opony w naszym jednośladzie musimy zadbać dużo bardziej niż w samochodzie. Trzeba je częściej wymieniać, dbać o odpowiednie w nich ciśnienie, dostosowane do naszego stylu jazdy. Dobre ogumienie pozwala nam jeździć bezpieczniej oraz szybciej, dobrze trzymające się asfaltu opony pozwalają na szybsze pokonywanie zakrętów oraz niweluje problem z utratą przyczepności podczas przyspieszania.

Jak wybrać ogumienie do motocykla?

najlepsze opony motocyklowe onlineWybór opony powinniśmy zacząć od określenia, jaki typ opony jest nam potrzebny. Wyróżniamy kilka typów opon motocyklowych, m. In. Szosowe, terenowe, torowe. Produkowane są też opony przejściowe między torem a ulicą. Jeśli już określimy rodzaj opon nam potrzebnych, następnie dobieramy rozmiar. Musimy to zrobić bardzo rozsądnie z kilku powodów. Po pierwsze opony muszą pasować nam na felgi tak, aby po założeniu nie zostały zdeformowane. Im szersza opona nie znaczy lepsza, chociaż opony o większej szerokości mają większy punkt styku z asfaltem, więc przyczepność jest lepsza, ale jeśli opona będzie zbyt szeroka, to zaburzy prowadzenie motocykla. Ogumienie musi być dobrane do motocykla, podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na nasz styl jazdy oraz nawierzchnia, po jakiej się poruszany. Jeśli jeździmy turystycznie, lepiej wybrać oponę twardą, która wystarczy nam na więcej kilometrów, natomiast będąc zwolennikami sportowej jazdy i agresywnego pokonywania zakrętów powinniśmy wybierać tak zwane opony miękkie, które pozwalają na większe złożenie motocykla. Najlepsze opony motocyklowe online możemy kupić z serwisów aukcyjnych prowadzonych przez samych producentów ogumienia motocyklowego. Zaoszczędzimy w ten sposób kilka złotych i zyskamy gwarancje producenta oraz pewność, że nasze opony są oryginalne. Minusem jest to, że czas oczekiwania na paczkę się nieco wydłużyć w porównaniu do tego ile byśmy musieli czekać na zamówienie od krajowego dystrybutora. Zwykle czas oczekiwania jest dłuższy o maksymalnie trzy dni robocze.

Opony w motocyklu powinno się wymieniać przynajmniej co trzy sezony, ponieważ po takim czasie eksploatacji, pomimo że posiadają jeszcze bieżnik, to tracą swoje właściwości, guma twardnieje i nie łapie już tak dobrej przyczepności, jak powinna. Jeśli oponę mamy przykładowo sezon, ale nie ma ona już bieżnik, również powinniśmy ją wymienić, bieżnik mierzy się na środku opony. Koszt kompletu ogumienia motocyklowego dobrej, renomowanej firmy to od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.