Każdy koniarz wie jak ważne jest dbanie o zdrowie i komfort konia. Większość swoją uwagę zwraca na poprawne dopasowanie siodła, jednak to każdy element sprzętu jeździeckiego powinien być odpowiednio dobrany, aby podczas jazdy nie sprawiał bólu i dyskomfortu. Ogłowie dla niektórych to tylko kilka pasków, więc co skomplikowanego jest w jego kupnie? Prawidłowo dobrane sprawi, że unikniemy wielu problemów.

Wybór odpowiedniego ogłowia

ogłowie dla koniaPrawidłowy wybór ogłowia pozwoli nam uniknąć różnych dolegliwości i usprawnić poprawną komunikację między jeźdźcem, a koniem, która odbywa się przy pomocy wodzy. Ogłowie dla konia powinno być tak dopasowane, aby nie sprawiało mu krzywdy. Składa się na to kilka elementów. Pierwszym jest odpowiednia długość pasków policzkowych. Muszą być one tak dopasowane, aby wędzidło znajdowało się w prawidłowym miejscu i nie było za mocno podciągnięte, ponieważ prowadzi to do obcierania kącików warg. Zbyt niskie usytuowane wędzidło będzie opadać i w nieprzyjemny sposób obijać się o zęby naszego wierzchowca. Zasada wśród koniarzy jest taka, że dobrze dobrana długość pasków policzkowych sprawia, że wędzidło tworzy jedną lub dwie zmarszczki w kącikach jego ust. Kolejnym elementem jest pasek potyliczny, na którym to opiera się ciężar ogłowia i kiełzna. Potylica tak jak u wszystkich jest miejscem niezwykle delikatnym. Należy zwrócić uwagę czy pasek ten za mocno nie uciska głowy lub uszu konia. Nie może być również za wąski, ponieważ będzie się nieprzyjemnie wrzynał w skórę powodując dyskomfort i rany. Najprzyjemniejsze dla wierzchowca są anatomiczne paski potyliczne, które są szerokie i w prawidłowy sposób układają się na jego głowie. Naczółek, który znajduję się na czole, również nie może być za ciasny, aby zanadto nie uciskał i nie ściągał paska potylicznego na uszy. Zbyt luźny będzie zjeżdżać na oczy. Pasek podgardlany powinien pozostać luźny, a pomiędzy niego i ganasze musi zmieścić się z łatwością nasza pięść. Nachrapnik powinien być indywidualnie dobierany. Czasami zdarza się tak, że najlepszym wyjściem jest zrezygnowanie z niego. Nie powinien być zapinany zbyt ciasno, aby koń mógł swobodnie rzuć wędzidło podczas pracy. Ostatnim elementem w wyborze ogłowia jest z jakiego materiału jest wykonany. Skóra nie może być szorstka, sucha i pęknięta. Nie będzie wówczas drażniła delikatnej skóry konia. Paski ogłowia powinny być odpowiednio szerokie, aby nie powodować dyskomfortu.

Sprzęt, z którego korzystamy musi być odpowiednio dopasowany, aby sprawdzał się w swojej funkcji. Często jeźdźcy nie za bardzo skupiają się na wyborze ogłowia. Prowadzi do to nieporozumień, do których dojście może zająć nam pewien czas. Zły dobór tego elementu może prowadzić od otarć i dużego dyskomfortu konia. Powinniśmy dobierać go do indywidualnych potrzeb naszego wierzchowca.