Nawet przy ciągłym sprzątaniu i konserwacji meble ulegają stopniowemu zużyciu. Jest to widoczne zwłaszcza w meblach starych, na których osady i kurz pozostawiają ślady, oraz niszczą farbę służącą do malowania drewna. Po kilku latach bez odpowiedniego czyszczenia i konserwacji, takie meble nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Ozdobne umeblowanie wymaga tym wyższego poziomu konserwacji, gdyż zazwyczaj jest mniej trwałe niż normalne meble domowe.

Czyszczenie i odnowa klasycznych mebli

czyszczenie mebliW hotelu używamy bardzo starych, aczkolwiek ciągle w pełni funkcjonalnych mebli, które należą do serii ozdobnego umeblowania, produkowanej przeszło pięćdziesiąt lat temu. Nakład pracy jaki należy włożyć w konserwację takich mebli jest ogromny, i bez pomocy zewnętrznej firmy prawdopodobnie nie udałoby się nam utrzymać takiego umeblowania w idealnym stanie. Okresowo wynajmujemy więc usługi firmy, przeprowadzającej odnowę i czyszczenie mebli zabytkowych, w celu utrzymania umeblowania w idealnym stanie. Firma wykonuje bardzo wiele zadań, aczkolwiek w naszym przypadku najczęściej potrzebne jest dokładne wyczyszczenie i odnowienie drewnianych powierzchni i wypranie tapicerek. Tapicerki prane są za pomocą suchych preparatów, utleniających się już po kilkunastu minutach od aplikacji, które nie tylko doskonale usuwają zabrudzenia z każdej tkaniny, jaka używana jest do produkcji tapicerek meblowych, ale również nie pozostawiają śladów, zarówno na samej tkaninie jak na drewnianych powierzchniach. Meble które są prane takimi preparatami zazwyczaj są gotowe do ponownego użycia już w zaledwie godzinę, gdyż zalecane jest odczekanie po wyparowaniu substancji piorącej. W razie potrzeby możliwa jest również bardziej gruntowna odnowa mebli. Mogą one być zeszlifowane i pomalowane całkowicie od nowa znacznie lepszym lakierem niż oryginalny, zabezpieczone za pomocą gruntu wodoodpornego czy też zaimpregnowane tak, by były bardziej ogniotrwałe, co zdecydowanie przydaje się w przypadku mebli starych, bardzo łatwopalnych, a tapicerki mogą być zdjęte, gruntownie wyprane, naprawione i oczyszczone, i zamontowane w znacznie trwalszy sposób niż pierwotnie.

Wszystkie czynności konserwacyjne wykonywane są na miejscu, więc nie musimy tracić czasu ani środków na transport mebli do warsztatu firmy przeprowadzającej czyszczenie mebli, chyba że wymagane są bardziej ekstensywne prace przy odnawianiu. Potrzebne są jednak dość rzadko, przede wszystkim w meblach które nie były dokładnie czyszczone i konserwowane od wielu lat.