Na naszej ulicy ciągle był problem z oświetleniem, a raczej jego brakiem. Mimo iż było to osiedle mocno na przedmieściach, a może właśnie i z tego powodu, wychodzenie na ulicę wieczorem nie należało do bardzo przyjemnych, gdyż czasem ciemności dość przeszkadzały, nawet gdy oświetlenie domów sąsiadów dawało jakiekolwiek światło na ulicę. Ciągłe prośby o zamontowanie oświetlenia ulicznego nie przynosiły efektów, gdyż zwykle otrzymywaliśmy informację że nasza ulica jest w kolejce i musimy czekać. Więc czekaliśmy, aż w końcu jeden z sąsiadów, pracujący w dużych zakładach elektronicznych, zaproponował zamontowanie lamp solarnych na całej długości ulicy.

Nowoczesne oświetlenie uliczne

latarnia solarnaPrzedstawił nam kilka rodzajów tych lamp, których używano z powodzeniem od kilku lat do najróżniejszych celów, a spośród nich wybraliśmy jeden, który najbardziej odpowiadał nam wszystkim, i był przystępny cenowo. Latarnia solarna była wyposażona w żarówki led, podobne do tych jakie widuje się w centrum miasta, dawały one więc dość intensywne, mocne światło, a w razie potrzeby, żarówkę można było zwyczajnie wymienić bez trudu. Co więcej, mogliśmy z łatwością dopasować kolor i rodzaj światła do własnych upodobań. Ważniejsze jednak było to, że lampy były wyposażone w niewielkie panele słoneczne, które za dnia ładowały akumulator, zasilający lampy w czasie pracy. Oczywiście, jak każde panele słoneczne, do wykorzystania pełni możliwości potrzebowały one dobrze nasłonecznionego miejsca, i gorzej pracowały w dni pochmurne czy deszczowe, choć wydajny i wysokopojemnościowy akumulator nadrabiał za ten mankament, mając wystarczającą pojemność by zasilać je przez długi czas. Same panele były zamontowane na obrotowym mocowaniu, dzięki któremu łatwo można było je wyregulować, ustawiając je tak, by były w jak największym stopniu wystawione na promienie słoneczne. Instalacja takich lamp była trywialną sprawą. Wystarczyło zamocować je na odpowiednio wysokim słupie i włączyć. Były one fabrycznie wyposażone w czujnik nasłonecznienia, włączając zasilanie wieczorami, dzięki czemu nie zużywały niepotrzebnie energii.

Było to świetne rozwiązanie, gdyż nie oznaczało dodatkowych kosztów i utrudnień, związanych z normalną instalacją oświetlenia ulicznego. Od czasu ich założenia, nasza ulica zmieniła się nie do poznania, będąc doskonale oświetloną o każdej porze dnia i nocy. Nasz pomysł również został zauważony przez radę miasta, która nie dość że zwróciła nam koszty instalacji, to jeszcze postanowiła powielić nasz pomysł na innych ulicach.