W starożytności w malarstwie olejnym stosowano sezonowe deski drewniane, na których malowano obrazy. Dopiero w XV w. zaczęto stosować podobrazia czyli płótno lniane naciągnięte na krosno malarskie – specjalna rama wewnętrzna, na którą nabija się lniane lub bawełniane płótno. Krosno malarskie składa się z czterech drewnianych, składanych poprzeczek. Powinny one być ruchome (nie sklejone) w narożnikach – miejsca łączenia. Niektórzy artyści malują swoje obrazy na podobraziu sztywnym, które utrudnia konserwację.

Jak wybrać krosno malarskie?

producent krosna malarskiegoKrosno jest specjalną drewnianą ramą, na którą przybija się płótno, na którym będziemy malować obraz. Większość krosien jest wykonana z dobrze wysuszonego drewna. Do obrazu wielkoformatowych wykorzystuje się krosna aluminiowe. Są one lekkie, sztywne, odporne na wahania temperatury i wilgoci. Prawidłowe krosna malarskie są wykonane z drewna i standardowo mają szerokość 4,5 cm i 2 cm głębokości. Powinny posiadać kliny i być ,,fazowane’’. Ze względu na wahania wilgotności i temperatury, w których są przechowywane obrazy, krosna powinny być klinowane. Klinowane krosno umożliwia w każdej chwili na podciągnięcie luźnego płótna, bez zdejmowania obrazu z krosna. Fazowane krosno posiada zaokrąglony zewnętrzny bok, który zapobiegnie nieodwracalnemu odcinaniu się krawędzi krosna w warstwie malarskiej. Przy większych formatach producent krosna malarskiego powinien umieścić poprzeczki lub krzyżak, aby w trakcie nabijania płótna poprzeczki się nie wygięły. Poprzeczki nie powinny być na stałe zszyte w narożnikach, ponieważ utrudnia to naciąganie w płótna przyszłości. Płótna lniane są elastyczniejsze i trwalsze od płócien bawełnianych. Przy większych wymiarach płótna (np. 150 x 100 cm) krosna powinny mieć szerszy wymiar poprzeczki, zazwyczaj 6 cm. Ceny blejtramów wahają się od 80 do nawet 300 zł za sztukę. Popularne wymiary to: 50 x 40 cm, 80 x 60 cm, 100 x 70 cm, 100 x 80 oraz 100 na 120 cm. Istnieje możliwość wykonania ich na zamówienie, jeśli chcemy na przykład krosno w kształcie owalu.

Krosna najlepiej kupować lub zamawiać w specjalnych punktach opraw, które dysponują materiałem wysokiej jakości, czyli sezonowanym drewnem i poprzeczkami wymaganej grubości. W sklepach ,,dla plastyków’’ często znajdziemy krosna z cienkiego, miękkiego egzotycznego drewna, które z łatwością ulegają wypaczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie krosien u specjalisty, zakupienie wysokiej jakości, elastycznego płótna lnianego i naciągnięcie go samodzielnie.