Obecny rozwój technologii umożliwia nam stosowanie innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań w wielu różnych dziedzinach życia. Nie ominęło to także rolnictwa. Dzisiaj mamy szereg ciekawych sposobów do dyspozycji, które pozwolą nam na udoskonalenie budynków inwentarskich. Warto przyjrzeć się chociażby chlewni. Świnie powinny być trzymane w przyzwoitych warunkach, jest to zresztą uregulowane za pomocą unijnych przepisów prawnych z 2008 roku.

Kojec porodowy w chlewni

kojce porodoweMowa jest tam o zapewnieniu zwierzętom stałego dopływu świeżego powietrza przy jednoczesnym zadbaniu o właściwą temperaturą, o zabezpieczeniu przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi i przed wilgocią. Chlew powinien być też odpowiednio oświetlony, a ścieki powinny być regularnie odprowadzane. Jeżeli zależy nam na dobrostanie naszych świń, powinniśmy zadbać też o odpowiednie kojce porodowe. Ciąża jest dla lochy długim etapem, locha jest często wtedy podenerwowana, a do porodu potrzebuje wyjątkowo spokojnych warunków. Niewskazane jest, aby wówczas w pobliżu kręciły się inne świnie – dlatego właśnie stosuje się kojce porodowe, dzięki którym można z powodzeniem wyizolować ciężarną świnię od reszty trzody oraz zapewnić jej odpowiednie warunki do wydania na świat prosiątek. Każdy kojec porodowy powinien być odpowiednio duży, aby nie było możliwości przygniecenia prosiąt. Należy pamiętać także o tym, że świeżo urodzone prosiaki potrzebują dużo ciepła, dlatego w takim kojcu powinna być zamontowana płyta grzejna, która zapewni im odpowiednią temperaturę. Najczęściej stosuje się do jej produkcji polimerobeton, który jest odporny na kwasy, a przy tym bardzo dobrze przewodzi ciepło. Wśród nowoczesnych rozwiązań wymienia się między innymi kojce pneumatyczne. W nich świnia znajduje się na platformie, która może być podwyższana lub opuszczana (prosiaki latają obok). Większe kojce nazywane są kojcami spacerowymi, tutaj jest o wiele więcej miejsca, dlatego maciora może się ruszać, a prosiaki mogą nawet biegać.

Słowem podsumowania, dobre warunki w chlewni są bardzo ważne, a dzisiejsza technologia umożliwia stosowanie takich rozwiązań, które poprawiają dobrostan świń.Warto pamiętać między innymi o kojcach porodowych, dzięki którym locha może urodzić prosiaki w przyzwoitych warunkach, spokojnie, bez zdenerwowania, ponieważ nie towarzyszą jej w tym inne świnie. Pierwsze dni z życia prosiąt także są spokojne, maluchy znajdują się przy matce w kojcu porodowym. Takie świnki są z pewnością zadowolone ze swojego życia w tym momencie.