Pracuję jako inżynier już bardzo dużo czasu, jednak zanim zacząłem konstruować nowoczesne modele pił różnego typu, odwiedziłem bardzo wiele zakładów produkcyjnych. W zakładach spotkałem się z bardzo wieloma sytuacjami, kiedy posiadany przez firmę sprzęt, nie dawał rady sprostać oczekiwaniom pracowników. Bardzo dużo z nimi rozmawiałem, dopytywałem, jakie cechy są dla nich ważne i z jakich urządzeń najchętniej korzystają podczas pracy z drewnem. Otrzymałem bardzo wiele cennych odpowiedzi, które zainspirowały mnie do stworzenia nowego rozwiązania.

Kompaktowa ukośnica przesuwna

kompaktowa kapex ks 88Okazuje się, że pracownicy najbardziej lubili używać narzędzi, które były przede wszystkim praktyczne w wielu sytuacjach. Była to najważniejsza cecha tych urządzeń. Wziąłem to sobie głęboko do serca i uznałem, że będzie to moim podstawowym motywatorem wykorzystywanym podczas dalszej kariery zawodowej. Proces tworzenia, który sprawił, że powstała kompaktowa kapex ks 88 był bardzo złożony. Chciałem połączyć wiele cech kilku urządzeń do obróbki drewna. Zwykła, najprostsza ukośnica do cięcia drewna ma bardzo wiele ograniczeń. Postanowiłem się na niej wzorować i stworzyć rozwiązanie, które będzie eliminowało kolejne problemy. Stworzona przeze mnie pilarka ukośna, doskonale nadaje się do ukosowania elementów o znacznej długości. Jest to bardzo istotne podczas konstruowania więźb dachowych lub konstrukcji altanek ogrodowych. Nie możemy wtedy pozwolić sobie na to, aby skrócić dale elementy. Do podtrzymania długich listew służą prowadnice, które możemy w bardzo prosty sposób zamocować do naszego urządzenia. W urządzeniu znajdują się oczywiście podstawowe funkcje standardowej ukośnicy, są one jednak w taki sposób zestawione, aby praca na urządzeniu była przyjemna. Idealnym tego przykładem jest wymyślony przeze mnie wyjątkowy kątownik nastawny zamocowany na obudowie urządzenia. Dzięki specjalnemu pokrętłu oraz zestawieniu odpowiednich łożysk, możemy wykonywać bardzo delikatne i precyzyjne ruchy, co pozwala nam na przenoszenie nawet najbardziej niestandardowych kątów ze stu procentową skutecznością.

Kiedy powstał pierwszy prototyp zaprojektowanego przeze mnie kompleksowego układu, postanowiłem, że należy sprawdzić go w jak najbardziej krytycznych warunkach. Pojechałem do jednego z wcześniej odwiedzonych przeze mnie zakładów, aby doświadczeni pracownicy sprawdzili, czy urządzenie jest praktyczne. To co się tam wydarzyło było dla mnie dużym komplementem, ponieważ po testach pracownicy zgodnie stwierdzili, że moja ukośnica jest bardzo praktyczna i z chęcią pracowaliby na niej na co dzień.