Ziemniaki od lat goszczą na polskich stołach. Nie wyobrażamy sobie niedzielnego obiadu bez tradycyjnego schabowego z gotowanymi ziemniakami z koperkiem. Nasz ulubiony składnik obiadów wywodzi się z Ameryki Południowej i został przywieziony do Europy tuż po odkryciu kontynentu przez hiszpańskich podróżników. Obecną sławę zyskał w dziewiętnastym wieku, kiedy to stał się głównym pokarmem ludzi mniej zamożnych. Chociaż na początku doceniano roślinę głównie przez jej piękne, fioletowe kwiaty.

Agrotechnika upraw ziemniaka

prawidłowe nawożenie ziemniakówDzisiaj w rolnictwie uprawa ziemniaków zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Jeszcze kilkanaście lat temu w każdym gospodarstwie na wsi uprawiano ziemniaki na własny użytek. Dzisiaj coraz częściej spotyka się uprawy wielkoobszarowe. Oprócz przeznaczenia konsumpcyjnego dla ludzi, ziemniaki przerabia się również na paszę dla zwierząt. Istnieje wiele odmian tej rośliny. Poszczególne różnią się okresem wegetacyjnym – niektóre dojrzewają bardzo wcześnie, inne są odmianami późnymi. Istnieją także odmiany, które lepiej nadają się na wyrób frytek, inne na sałatki i wreszcie inne na pokarm dla zwierząt. W uprawie bardzo ważne jest prawidłowe nawożenie ziemniaków. Ziemniaki charakteryzują się dosyć dużymi wymaganiami środowiskowymi. Wymagają  optymalnego poziomu odżywiania takimi pierwiastkami jak azot. Średnia ilość azotu, dzięki której można uzyskać około dziesięć ton bulw z 1hektara to czterdzieści kilogramów. Oprócz tego niezbędne są nawożenia fosforem w ilości około piętnastu kilogramów, potasem do sześćdziesięciu kilogramów, oczywiście wapniem – około sześć kilogramów. W podobnych ilościach wymagany jest magnez, siarka, bor, miedź, mangan, a także molibden i cynk. Ziemniakom należy więc zapewnić takie warunki, żeby przez cały okres rośnięcia, aż do zebrania plonów mogły swobodnie pobierać niezbędne składniki odżywcze. Do nawożenia trzeba podejść kompleksowo. Przede wszystkim należy zapewnić nawóz organiczny i dopiero po jego zastosowaniu uzupełniać składniki nawozem mineralnym.

Najbardziej zalecany nawóz organiczny to obornik. Największe pobieranie fosforu i azotu z obornika zachodzi wtedy, gdy dostarczymy go do gleby jesienią. Po zastosowaniu obornika na pole trzeba koniecznie zastosować taką orkę, żeby związki amonowe azotu zawarte w nawozie nie ulotniły się wprost do atmosfery, czyli żeby nie tracić cennego pierwiastka. Świetnie sprawdzi się po prostu orka zimowa lub orka z odwróceniem skib. Ziemniaki bardzo dobrze reagują też na nawóz w postaci gnojowicy albo gnojówki.