Lekarze i ratownicy medyczni używali wyposażenia ochronnego na co dzień, aczkolwiek nie zawsze okazywało się przydatne. Najbardziej standardowe maski ochronne, najczęściej jednorazowe, sprawdzały się podczas pracy z pacjentami, choć okazywały się często niewystarczające w przypadkach pracy w środowisku silnie skażonym. Coraz więcej szpitali i ośrodków medycznych zaopatrywało się więc w nowoczesne maski antybakteryjne z certyfikatem służby zdrowia.

Certyfikowana maska antybakteryjna

certyfikowane maski z filtrem ffp3Jednorazowe maski były, jak sama nazwa mogła sugerować, skuteczne tylko przez jedno założenie, i nie rekomendowano ich odkażania czy czyszczenia po użyciu, z racji delikatności i niezbyt wysokiej trwałości materiału. Nowoczesne, certyfikowane maski z filtrem ffp3, natomiast, mogły być oczyszczane i dezynfekowane wielokrotnie, a filtry wymieniane w razie potrzeby. Producenci masek rekomendowali dezynfekcję maski i wymianę filtra na nowy po każdym użyciu, zwłaszcza podczas pracy w otoczeniu skażonym, w celu zachowania najwyższej skuteczności. Filtry ffp3, posiadające certyfikat służb zdrowia, były bardzo skuteczne, chroniąc użytkownika dzięki warstwom materiałów z substancjami antybakteryjnymi, neutralizującymi wszelkie zagrożenia zdrowotne na poziomie przeciętnym. Mogły być z powodzeniem używane w oddziałach zakaźnych szpitali czy też podczas wezwania zewnętrznego. Dzięki podobnej budowie do masek przeciwsmogowych, były również dość skuteczne podczas pracy w zapylonym otoczeniu, dlatego też przydawały się również w pracy w warunkach silnego zapylenia. Owa cecha doceniana była przede wszystkim przez pracowników medycznych służb ratowniczych, nierzadko interweniujących w bardzo szkodliwym i trudnym otoczeniu. Maski, oprócz wysokiej skuteczności, musiały być również wygodne i nie przeszkadzać użytkownikom w wykonywaniu zadań podczas normalnej pracy. Modele przeznaczone dla służb zdrowia były więc równie komfortowe co odmiany całkowicie cywilne czy przemysłowe, posiadając tak samo szerokie możliwości regulacji pasów oraz kształt, nie przeszkadzający w pracy aczkolwiek ułatwiający oddychanie i noszenie maski przez długie godziny w trakcie zadań.

Mimo iż były nieco droższe niż maski nie posiadające certyfikatów, spisywały się doskonale w warunkach do których były przeznaczone, dlatego często zastępowały stare jednorazowe maski, od których były zdecydowanie lepsze. Z racji ich wielofunkcyjności, mogły być one używane w najróżniejszych warunkach, w każdych chroniąc użytkowników tak samo dobrze.