Terapia Bowena to holistyczna terapia manualna, która powstała w Australii w latach 50. Pozornie przypomina masaż. Opiera się na uciskaniu przez terapeutę ściśle określonych punktów na ciele pacjenta. Oddziałują one zarówno na mięśnie, ścięgna, więzadła, powięzi  i tkankę łączną, a także tkankę nerwową. Stosowane w trakcie zabiegu techniki mają wszechstronny wpływ na organizm pacjenta, pobudzając naturalne procesy samoleczenia organizmu.

Założenia terapii Bowena

metoda bowena warszawaJest to technika nieinwazyjna i delikatna, w związku z czym zalecana jest wszystkim osobom, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Terapeuta skupia się przede wszystkim na pracy z podwięzią. Jedna sesja terapeutyczna składa się z jasno wypracowanej sekwencji ruchów (wibracyjnych), pomiędzy którymi występują przerwy (będące czasem na reakcję ciała pacjenta). Koncepcja Bowena zakłada, że odpowiednia stymulacja punktów spustowych powoduje pobudzanie, albo- wręcz przeciwnie- hamowanie, układu nerwowego. Pozwala to wrócić systemowi nerwowemu do stanu homeostazy. Ustabilizowany układ nerwowy jest odpowiedzialny za prawidłową i niezawodną pracę całego organizmu, pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną i samopoczucie.  Bodziec, wywołany naciskiem konkretnego miejsca w ciele, wędruje przez tkankę nerwową, mięśnie i ścięgna, aż w końcu trafia do ośrodkowego układu nerwowego. Ten ostatni w odpowiedni dla siebie sposób reaguje na bodziec. Rodzaj i siła tej odpowiedzi organizmu jest inna u każdego człowieka (zależy od wielu czynników). Uruchomione w ten sposób naturalne siły samonaprawy organizmu mogą wykonywać swoją dobroczynną pracę. Zabieg można podzielić na trzy, następujące po sobie etapy. W pierwszym z nich szczególną uwagę zwraca się na naciąganie skóry, a co za tym idzie- rozciąganie powięzi. W drugim koncentruje się na uciskaniu, co pobudza tkanki. Ostatnia część to rolowanie mięśni, ścięgien i więzadeł. Cały zabieg trwa około 40- 60 minut.  Jeśli komuś odpowiadają założenia, na których oparta jest metoda bowena warszawa jest miastem, w którym znajduje się wielu terapeutów, mających przeszkolenie w tej metodzie pracy z ciałem.

Ilość zabiegów potrzebnych do uzyskania określonych efektów jest różna. Często zdarza się, że pacjenci odczuwają poprawę już po pierwszym spotkaniu z terapeutą. Czasem potrzeba kilku zabiegów, aby poczuć się lepiej. Niekiedy zaleca się również dwie lub trzy serie zabiegów, powtarzanych regularnie co jakiś czas (zwykle co miesiąc- nawet w przypadku ustąpienia  dokuczliwych objawów).