Muchy, komary, osy i wiele innych nieproszonych gości pcha się natrętnie do naszych domów już z początkiem wiosny. Czasem wystarczy tylko na chwilę otworzyć okno, a już musimy oganiać się od upartej muchy. Im cieplej i bliżej lata, tym owadów jest więcej i coraz chętniej i liczniej odwiedzają nasze domostwa. A nie jest to problem tylko i wyłącznie estetyczny. Muchy przenoszą groźne zarazki siadając na naszym jedzeniu. Osy pchają się do słodkiego i potrafią być przy tym bardzo uparte. Rozzłoszczone, grożą bolesnym użądleniem. Nie wspomnę o komarach.

Moskitiera w oknie i lawenda na parapecie

moskitiera rolowana na drzwi balkonoweNieproszeni goście zdają się zachowywać tak, jakby otwarte w naszych domach okna służyły tylko po to, aby w nie wlecieć. Oczywiście nie robią tego z czystej złośliwości, lecz zwabione pokusą pożywienia. Chociaż ich zachowanie bardzo często wydaje się być zamierzonym i dobrze przemyślanym atakiem na naszą osobę. Co zrobić, aby uchronić siebie i nasze mieszkania od wiosenno-letniej plagi owadów? Do dyspozycji mamy kilka skutecznych sposobów. Wybierzmy zatem taki, który odpowiada nam najbardziej. Fizyczną barierę dla owadów stanowić będzie moskitiera. Taka specjalna zasłona może być zamontowana w każdym oknie, nawet w oknach dachowych. Moskitiera rolowana na drzwi balkonowe doskonale sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Rozwijana jest podobnie jak roleta okienna. Z dołu posiada obciążenie. Jej montaż nie jest skomplikowany. Moskitiera rolowana na drzwi balkonowe, czy też wszystkie inne okna, posiada oczka o wielkości 1×1 mm, dzięki czemu żaden owad się nie przeciśnie. Jeśli mowa o barierach dla owadów, warto uwzględnić też te naturalne. Mowa tu o roślinach, które skutecznie odstraszają przynajmniej niektóre owady. Jest ich wiele, ale ta najbardziej popularna to lawenda. Obwieszenie balkonu skrzynkami z lawendą z pewnością zmniejszy ilość atakujących nas wieczorami komarów. Podobnie zadziała doniczka z bazylią ustawiona na parapecie. Komary i muchy nie przepadają za tym zapachem. Nieco droższym, ale skutecznym na wszystkie owady rozwiązaniem jest lampa UV. Pułapka na owady wabi je poprzez promieniowanie. Zwabione owady zostają skutecznie zneutralizowane. Taką pułapkę możemy ustawić zarówno w pomieszczeniu jak i na balkonie/tarasie, jeśli tylko mamy dostęp do źródła prądu.

To tylko kilka przykładowych sposobów na ograniczenie populacji owadów w naszych wnętrzach. Skuteczne są także specjalne opryski. Wystarczy raz na kilka tygodni spryskać cały ogród, aby móc cieszyć się wolnością od much, komarów a nawet kleszczy. Doraźnie przyda się także spray przeciwko owadom, szczególnie jeśli wybieramy się na wycieczkę na łono natury. Chrońmy zatem siebie i swój dom od nieproszonych, latających lokatorów.