Opiekunowie zwierząt często zastanawiają się nad tym, dlaczego ich pies kocha najtańszą karmę sklepową, a nie przepada za droższymi karmami o dobrym składzie. Przyczyna jest bardzo prosta. Otóż do tanich karm dodawane jest całe mnóstwo wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów, wabików oraz cukru. Takie jedzenie można porównać do naszych fast-foodów lub po prostu do słodyczy, które tylko na chwilę zaspokajają nasz głód, a tak naprawdę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są praktycznie nieistotne.

Mokre karmy zawierające różne źródła białka

mokra karma premiumW dobrych karmach nie korzysta się z takich zbiegów, a wszystko co znajduje się w ich wnętrzu jest po prostu naturalne. Co świadczy o tym, że karma dla naszego pupila nie jest odpowiednia? Jeśli pies bardzo często ma gazy o nieprzyjemnym zapachu, jeśli ma problemy z wypróżnianiem (zatwardzenia lub biegunki), jeżeli okrywa włosowa się pogorszyła, to możemy być prawie pewni, że przyczyna tkwi właśnie w karmie. Dobrym sposobem jest stosowanie karmy bytowej suchej, dzięki której pies nie musi rezygnować z gryzienia (lepsze jest kupowanie większych gramatur, bo wtedy pies musi je rozgryźć i w ten sposób czyści zęby). Niektóre psy karmione są zarówno karmą suchą jak i karmą mokrą. Są też i takie psy, które jedzą tylko karmę mokrą. Zwierzęta po zabiegach stomatologicznych, psy i koty bez zębów lub z chorobami przyzębia powinny być żywione tylko karmą mokrą. Chodzi o to, by nie drażnić błony śluzowej jamy ustnej. I tu pojawia się pytanie – na jaką karmę mokrą postawić. Na pewno lepiej jest wydać trochę więcej pieniędzy, ale mieć pewność tego, że zwierzę ma w karmie dokładnie to, czego potrzebuje. Jeśli chodzi o dawkowanie, to zawsze należy kierować się schematem podanym na opakowaniu. Taka mokra karma premium nie będzie zawierać sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku. Zawartość mięsa w karmie mokrej jest większa niż w karmie suchej. Nic dziwnego, że to właśnie mokre karmy smakują zwierzętom zdecydowanie bardziej. Warto też od czasu do czasu dogodzić swojemu pupilowi.

Obecnie na rynku można znaleźć mokre karmy z rzadkimi źródłami białka. Mogą to być karmy zawierające mięso bażanta, suma, strusia, kozy. Zdarzają się również karmy z mięsem jelenia, konia, kangura, kaczki. Są również karmy mokre w wersji wegetariańskiej dla zwierząt. Może budzić to spore kontrowersje u niektórych, ale trzeba pamiętać, że są takie zwierzęta, które wykazują reakcję alergiczną praktycznie na każdy gatunek mięsa (zupełnie tak jak niektórzy ludzie). Dla takich psów dieta wegetariańska jest więc wskazana, ale musi być dobrze zbilansowana.