Od kilku lat pracuje jako agent nieruchomości i zauważyłam, że z roku na rok rośnie zainteresowanie mieszkaniami, bez względu na to, jaka jest ich aktualna cena. Mieszkania stają się nie tylko miejscem do zamieszkania, ale też opłacalną inwestycją, zazwyczaj w formie wynajmu. Ja również postanowiłam w tym roku zainwestować zaoszczędzone pieniądze i kupić jakieś mieszkanie pod pierwszą inwestycję. Okazało się, że znalezienie idealnego mieszkania wcale nie jest tak łatwe, nawet jak zna się bardzo dobrze rynek.

Zakup mieszkania na wynajem

nowe mieszkaniaPo latach sprzedawania mieszkań innym osobom, w końcu przyszła kolej na pierwszy zakup inwestycyjny z mojej strony. Mieszkam w domu jednorodzinnym poza miastem i postanowiłam zacząć budować dla siebie dochód pasywny, głównie w postaci mieszkań na wynajem. Zakup pierwszego mieszkania zajął mi więcej czasu, niż się spodziewałam. Początkowo myślałam o zakupie mieszkania z rynku wtórnego, jednak z czasem doszłam do wniosku, że wolę postawić na nowe mieszkania, które wydają się bardziej atrakcyjne. Mieszkania nabywane w stanie surowym bezpośrednio od dewelopera mieszczą się na pięknie położonych osiedlach. A położenie wśród zieleni jest jednym z najczęstszych wymogów wśród osób, które szukają mieszkania na wynajem. Takie nowe mieszkania mają też o wiele wyższy standard, jak chodzi o wykończenia, a także samą klatkę schodową, która jest zazwyczaj bardzo nowoczesna. Nowe osiedla są też zazwyczaj osiedlami zamkniętymi, na których znajduje się ochrona. Ma to duże znaczenie dla osób, które mają dzieci. Na osiedlach tych znajdują się place zabaw, rodzice mogą więc śmiało puszczać dzieci same na osiedle, bez obawy, że coś się stanie. Biorąc pod uwagę coraz wyższe wymagania ze strony osób wynajmujących, kupiłam ostatecznie mieszkanie na rynku pierwotnym. Podzieliłam je na kilka pokoi, które będę oddzielnie wynajmować, prawdopodobnie studentom, których w naszym mieście nie brakuje. Na razie muszę jednak poświęcić czas na urządzenie mieszkania. Na szczęście są wakacje, więc mieszkanie będzie gotowe na rok studencki.

Pracując jako agent nieruchomości zrozumiałam, że sam zakup mieszkania może okazać się bardzo opłacalną inwestycją. Dzięki klientom, którzy kupno mieszkania traktowali jako sposób na wygenerowanie dochodu pasywnego, postanowiłam również kupić mieszkanie i wynająć je. Po miesiącach spędzonych na poszukiwaniach zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, ostatecznie zdecydowałam się na zakup nowego mieszkania w stanie surowym. Będę wynajmować je studentom.