Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest uprawianie sportu. Zdrowy ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, korzystnie wpływa na nasz organizm i sprawia, że czujemy się dobrze ze sobą, jesteśmy wypoczęci i pełni sił witalnych. Wielu z nas ma swoje ulubione dyscypliny sportowe. Również nasze dzieci chętnie grają w piłkę, biegają czy też pływają w basenie lub latem w morzu czy jeziorze.

Miasteczko rowerowe uczy zasad ruchu drogowego

kolorowe miasteczko roweroweDzieci nie trzeba bardzo namawiać do uprawiania sportu. Same, z  własnej woli chętnie pozostają w ruchu. Również zajęcia w szkole obejmują wychowanie fizyczne, czyli ulubioną lekcję naszych pociech. Mogą na niej pograć w piłkę lub berka, zrobić zawody czy przebiec tor przeszkód. W wielu szkołach dzieci mają także możliwość uzyskania karty rowerowej. Żeby zdobyć taki dokument, muszą one zdać egzamin teoretyczny, sprawdzający znajomość przepisów ruchu drogowego, oraz praktyczny, podczas którego wykażą one, że jazda rowerem nie ma przed nimi tajemnic. W niejednym polskim mieście znajdziemy kolorowe miasteczko rowerowe, gdzie dzieci mogą w bezpiecznych warunkach nauczyć się jazdy na rowerze. Takie miasteczko to symulacja ulic w mieście, znajdziemy tam więc sygnalizację świetlną, znaki drogowe oraz skrzyżowania. Dziecko, które pragnie poznać zasady ruchu drogowego, może udać się do takiego miasteczka, by przećwiczyć zachowanie się na ulicy podczas jazdy rowerem. Miasteczka rowerowe są ogrodzone i nie spotkamy w ich pobliżu rozpędzonych samochodów, co oznacza, że dzieci mogą jeździć bezpiecznie i bez obaw. Jest to szczególnie cenne w początkowej fazie nauki, gdy nasza pociecha nie zna jeszcze wszystkich reguł zachowania się i bezpieczeństwa na drodze. Ćwicząc je i utrwalając w warunkach, w których nic mu nie zagraża, nabiera pewności siebie. Wzrasta wówczas prawdopodobieństwo, że dziecko będzie umiało bezpiecznie jeździć po ulicy. Należy uczulać je jednak, żeby zawsze uważało na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których druga osoba zamyśli się lub w pośpiechu wymusi pierwszeństwo. Dobry rowerzysta musi być na to przygotowany.

Miasteczka rowerowe, których coraz więcej powstaje w polskich miastach, mają za zadanie ułatwić dzieciom poznawanie zasad ruchu drogowego. Dzięki temu nasza pociecha może w bezpiecznych warunkach uczyć się zachowania na drodze, reguł poruszania się po ulicy, a także techniki jazdy na rowerze. Jeśli będzie dodatkowo uważać na innych uczestników ruchu i nosić kask oraz ochraniacze, możemy być spokojni o jej bezpieczeństwo na drodze.