Nawet w niewielkich zakładach stolarskich duży procent prac wykonuje się za pomocą maszyn, które obrabiają drewno według projektu. Oczywiście można zdecydować się na maszyny, które w pełni automatycznie pracuję, ale często są to sprzęty, którymi kieruje stolarz. Trudno sobie nawet wyobrazić, jak bardzo liczy się, by były to urządzenia dobrej jakości, a przede wszystkim zapewniające bezpieczeństwo stolarzowi. Jest to rzecz niezwykle ważna, o której zapomnieć nie wolno pod żadnym pozorem.

Bezpieczna obróbka drewna maszynami

maszyna do obróbki drewnaObrabiając drewno stolarz musi uważać na swoje bezpieczeństwo. Jak łatwo się domyślić, prawie każda maszyna do obróbki drewna posiada ostrza tnące, noże oraz tarcze ścierające. Korzystając z nich nie można zapomnieć o zdrowym rozsądku, ale w pewnym stopniu trzeba polegać na maszynie. W maszynach bardzo często stosuje się blokady, które mają na celu automatycznie wyłączyć zasilanie, gdy stolarz odsunie dłoń ze specjalnie wyprofilowanej rączki. Amortyzacja pił w maszynach do obróbki to rzecz równie ważna, ponieważ piła musi chodzić płynnie. Nie wyobrażam sobie, aby mogła się zaciąć, a następnie szybko przesunąć. Dlatego w tych urządzeniach bardzo dokładnie amortyzuje się mechanizm przesuwny, za pomocą siłowników hydraulicznych. Stolarz przesuwający rozpędzone ostrze musi to robić delikatnie i powoli. Szybkie i mocne szarpnięcie spowoduje spowolnienie przesunięcia się. W części pił zamontowane są osłony na oczy, chroniące również przed odłamkami. Producenci, aby zwiększyć bezpieczeństwo w maszynach montują blokady. Stolarz nie może pracować kiedy osłona jest niezamknięta. Znajduje się w niej ukryty przewód. Zamknięcie osłony skutkuje zamknięciem obiegu prądu i włączeniem maszyny. Bardzo prosta zasada, która sprawdza się w zakładach stolarskich. Takie przewody są zazwyczaj dwa. Drugi ma uniemożliwić pracę gdy osłona zostanie wyłamana lub zdjęta. Nawet osoby, które nie przejmują się swoim bezpieczeństwem i liczy się dla nich tylko praca będą mogły spokojnie oraz odpowiedzialnie wykonywać swoje zadania.

Nic nie jest tak cenne, jak zdrowie oraz bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne i przekonało się o tym dużo stolarzy. Poprawnie skonstruowana maszyna niejednokrotnie pokazała, że stolarz może być spokojny. Poza obróbką, ich zadaniem jest minimalizowanie konsekwencji nieprawidłowego używania urządzenia oraz potencjalnych błędów konstrukcyjnych. Jednak z tym drugim nie ma problemu, gdyż wszystkie części są specjalnie certyfikowane i sprawdzane pod kątem zachowania zasad BHP.

Close Menu