Narodziny dziecka zawsze całkowicie zmieniają dotychczasowe życie świeżo upieczonych rodziców. Od tej chwili potrzeby i dobro dziecka będzie na pierwszym miejscu. Rodzice chcąc zapewnić dzieciom wszystko co najlepsze, kupują najlepsze ubranka, zabawki i akcesoria. Przy ich wyborze najczęściej się kierują opiniami innych rodziców oraz radami ekspertów.

Do czego służą kostki sensoryczne?

niewielka kostka sensoryczna kontrastowaBez wątpienia zabawki są nieodzownym elementem dzieciństwa i każde dziecko z nich korzysta. Jedne mają za zadania uspokajać, bawić, a inne edukują i uczą nowych umiejętności. Na pewno ważna jest różnorodność, ponieważ dzieci szybko się uczą i potrzebują mieć ciągle dostarczanych nowych bodźców, które je napędzają do rozwoju. Na pewno przypada się jakaś pluszowa przytulanka, klocki rozwijające kreatywne i przestrzenne myślenie, a także zabawki tematycznie związane z zainteresowaniami maluchów, czyli lalki lub samochodziki. Ponadto godna uwagi jest też niewielka kostka sensoryczna kontrastowa, która będzie idealna dla maluchów od około trzeciego – czwartego miesiąca do około dwunastego – osiemnastego miesiąca życia. Jest to zabawka, która wspiera i rozwija umiejętności manualne, relację oko – dłoń czy pozwala poznać nowe kształty i tekstury. We wczesnym wielu niemowlęcym maluchy badają otoczone oralnie, czyli wszystko co znajdzie się w ich rączkach trafia do buzi. Kostki sensoryczne mają na tyle duże rozmiary, że dziecko nie będzie w stanie jej połknąć. Na każdej stronie zabawki znajduje się inny materiał, który może być pluszowy, chropowaty, z wypustkami czy zupełnie gładki. Ponadto do brzegów kostki często są doszyte różne grzechotki czy gryzaki, które są niesamowicie interesującym przedmiotem dla niemowlaków. Kostka jest przede wszystkim bezpieczna, ponieważ jest lekka i uszyta ze sprawdzonego materiału. Wszelkie odstające elementy są mocno doszyte, aby nie było ryzyka ich urwania i połknięcia przez malucha. Modele kontrastowe są idealne dla kilkumiesięcznych niemowląt, które jeszcze nie dostrzegają pozostałych barw.

Maluchy już w wieku kilku miesięcy uczą się chwytać przedmioty w rączki, dlatego też zabawa takimi kostkami będzie idealnym pomysłem. Można ją dać dziecku do rączek albo położyć przed nim, żeby mogło samo do niej sięgać. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli kostek sensorycznych, które mogą być kontrastowe dla najmłodszych użytkowników lub wielobarwne dla starszych niemowląt. Nie jest to droga zabawka, a za to bardzo przydatna i rozwijająca wiele umiejętności malucha.