Ogrzewanie jakie większość z nas stosuje w swoich domach to ogrzewanie konwekcyjne. Oznacza to, że najpierw podgrzewane jest powietrze a dopiero po jakimś czasie zaczniemy my odczuwać ciepło. Powietrze jest w tym wypadku po prostu nośnikiem ciepła. Jednak łatwo można zauważyć, że takie rozwiązania są dość problematyczne jeśli chodzi o ogrzewanie obiektów o bardzo dużej powierzchni.

Nowoczesne wersje promienników ciepła

lampy na podczerwień do ogrzewaniaOgrzewanie konwekcyjne najczęściej związane jest ze spalaniem najróżniejszych materiałów opałowych w kotłach grzewczych. Jeśli mieszkamy w mieści i podłączamy nasze mieszkanie do sieci ciepłowniczej to również będziemy mieć do czynienia z ogrzewaniem konwekcyjnym. Obecnie dużym uznaniem cieszą się jednak pewne inne rozwiązania. Mowa tutaj o ogrzewaniu podczerwienią. Do realizacji takiego ogrzewania wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia, które emitują fale podczerwieni. Takimi urządzeniami są lampy na podczerwień do ogrzewania. Zastosowanie takich lamp jest bardzo szerokie i obecnie szczególnie często wykorzystuje się te urządzenia w tych miejscach gdzie do ogrzania metodą konwekcyjną byłoby kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów sześciennych powietrza. Zasada działania lamp na podczerwień jest stosunkowo prosta. Mianowicie dzięki energii elektrycznej dochodzić tutaj będzie do podgrzewania emitera, który następnie będzie przekazywał fale podczerwieni w odpowiednim kierunku. Obecnie szczególnie często stosuje się lampy ceramiczne. Można spotkać się jednak z promiennikami na podczerwień, które zasilane są gazem. Takie urządzenia mają najczęściej zastosowanie w przemyśle. Korzystając z takich rozwiązań trzeba mieć na uwadze pewną bardzo ważną kwestię. Otóż chodzi o to, że promienniki na podczerwień w wersji gazowej są w stanie emitować niekiedy dość dużo dwutlenku węgla. W związku z tym nie powinniśmy korzystać z takowych rozwiązań w pomieszczeniach zamkniętych lub takich, w których wentylacja nie spełnia właściwie swojego zadania.

Na dzień dzisiejszy w naszym kraju można z łatwością natknąć się na markety oraz sklepy oferujące nowoczesne promienniki podczerwieni. Powstają również firmy, które zajmują się sprzedażą oraz tworzeniem promienników w wersjach spersonalizowanych. Mianowicie klient może samodzielnie wybrać wzór, który znaleźć się ma na promiennikach. Możliwe jest również przesłanie własnej grafiki lub też zdjęcia, które znaleźć by się miało na takim promienniku. Takie rozwiązania są niezwykle popularne i do tego świetnie wyglądają.