W kodeksie prawa budowlanego zawarte są różnego rodzaju przepisy związane z budową oraz użytkowaniem danego rodzaju budynku. Jeden z rozdziałów poświęcony jest tematyce pożarowej, a właściwie temu jak przygotować budynek na ewentualność wybuchnięcia pożaru, by był jak najbardziej to możliwe dla jego użytkowników. Budynki w których często przebywa duża ilość ludzi, muszą posiadać instalacje przeciwpożarowe, ponieważ bez takiej instalacji nie mogą zostać oddane do użytku, ponieważ nie spełniają norm bezpieczeństwa.

Tekstylna kurtyna dymowa

kurtyny dymowe tekstylneJeśli chodzi o systemy przeciwpożarowe, to tak samo ważny jest sam projekt jak i jego wykonanie, ponieważ nawet najnowszej generacji instalacja przeciwpożarowe nie zadziała w należyty sposób, jeśli będzie źle zaprojektowana. Dobrym pomysłem na projekt takiej instalacji, jest połączenie ze sobą kilku systemów przeciwpożarowych. Zestawienie ze sobą kilku różnych systemów pozwalających na przeciwdziałanie pożarowi, sprawia, że cała instalacja jest dużo skuteczniejsza. Systemem przeciwpożarowym, którego nie może zabraknąć w całej instalacji są kurtyny dymowe tekstylne. Kurtyna dymowa ma za zadanie uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu po budynku, który jest trawiony ogniem. Kurtyna tekstylna ma bardzo prostą zasadę działania, a mianowicie rozwija się w razie potrzeby odcinając drogę dymowi. W czasie, gdy kurtyna jest w stanie spoczynku, jest ona zwinięta nad drzwiami w rulon, między dwoma prowadnicami, które umożliwiają jej rozwinięcie się. Kurtyna wykonana jest w całości z tekstyliów, dzięki temu jest bardzo lekka. Waga takiej kurtyny zależna jest od jej wielkości, ale zazwyczaj nie przekracza dziesięciu kilogramów. Kurtyna pozostaje w pozycji zwiniętej, dzięki temu że utrzymywana jest w tej pozycji przez specjalny hamulec, który jest terowany w pełni elektronicznie. W razie potrzeby z czujnika na wcześniej wspomniany hamulec wysyłany jest impuls elektryczny, który umożliwia rozwinięcie się kurtyny.

Tego rodzaju systemy przeciwpożarowe cieszą się uznaniem na całym świecie. Na swoją popularność zapracowały sobie tym, że są niezawodne. Ich niezawodność jest potwierdzona przez certyfikaty. Wszystkie materiału użyte do produkcji takiej kurtyny, charakteryzują się bardzo dużym współczynnikiem ognioodporności, dzięki temu mamy pewność, że kurtyna nie zostanie strawiona ogniem, dzięki temu będzie mogła spełniać swoje zadanie. Kurtyny są wielorazowego użytku, dzięki temu jednorazowa inwestycja może uratować nas niejednokrotnie.